Zatímco minulý týden se nesl ve jménu nebezpečné stagnace a očekávání, kam epidemie nakonec zamíří, nyní už je jasné, že se potvrdila slova většiny odborníků o opětovném nárůstu počtu případů, který se rychle přetaví v nebezpečnou zátěž nemocnic. Nestal se zázrak a britská mutace v České republice udělala přesně to, co se od ní dalo čekat: obešla stávající opatření, vystřelila číslo R nad jedničku a zajistila koronaviru další vlnu.
Přeci jen ale překvapila rychlost, s jakou britská mutace získala navrch nad těmi stávajícími. Pravdou ale také je, že lepší obrázek se nám o stavu věcí začal otevírat až tehdy, co bylo větší množství vzorků posláno na nutnou sekvenaci. Tuto disciplínu jinak ministerstvo zdravotnictví zcela podcenilo. Z brněnských nemocnic tak nyní hlásí, že přibližně polovina pozitivních testů připadá už na britskou mutaci. První případ tu byl přitom zjištěn o vánočních svátcích.
“Tak máme dnes v Brně ze všech testovaných PCR pozitivních na koronavirus 54 procent osob s britskou mutací, která znamená o více než 50 procent vyšší přenos mezi lidmi i horší průběh nemoci,” uvedl na svém Twitteru virolog Omar Šerý, který je také ředitelem společnosti Elisabeth Pharmacon, jež v Brně provozuje odběrové centrum.
Je třeba si uvědomit, v jak kritické chvíli epidemie se nacházíme. Naočkováno je pouhé minimum lidí, což bude ještě nějakou dobu platit. Zároveň ani přesně nevíme, zda na britskou mutaci dostatečně fungují stávající vakcíny. Naopak o přicházející jihoafrické mutaci už máme data, že očkování na ni příliš platit nebude.
K dnešnímu dni přitom v nemocnicích leží přibližně šest tisíc pacientů s covidem, z nichž asi pětina potřebuje péči JIP. Jsme na deseti tisících nových případů denně, což je startovací pozice pro čtvrtou vlnu epidemie, která právě začíná. Nemocnice už se tak mohou začít připravovat na nejkritičtější okamžiky za celou dobu trvání epidemie.
Vláda by měla urychleně zasáhnout. Není na co čekat, toto je chvíle, kdy je třeba vytáhnout nejtěžší kalibr. Nošení respirátorů FFP2 musí být povinně nařízeno nejen ve veřejné dopravě a obchodech, ale i na venkovních místech, kde se shlukují lidé, například na zastávkách. Kromě toho přišel čas na omezení pohybu osob a jeho tvrdé vymáhání. Lidé teď zkrátka nemohou jezdit na hory a pronajímat si chalupy s pocitem vítězství, jak nad stávající opatření vyzráli.
Foto: Shutterstock