Šéf sociálních demokratů a místopředseda vlády Jan Hamáček prohlásil, že chce zpřísnit dodržování anticovidových pravidel. Zákon k tomu chce protlačit ve zrychleném režimu nouzového stavu a viníkům by mělo hrozit, že až rok nebudou smět vykonávat svou činnost. Pokud se takový zákon povede a projde Poslaneckou sněmovnou, bude to jen dobré. Tedy za jedné podmínky: bude-li platit zásada padni komu padni a viníci z řad politiků, ministrů, policejních ředitelů, náměstků státní správy a dalších úředníků přistižených při činu, půjdou taky na rok na time out. Protože jinak je to jen další zbytečný bič na zoufalé živnostníky.
Návrh totiž cílí konkrétně na hoteliéry a restaurace, které si po roce bez práce dovolily otevřít. Přetěžují prý tak nemocnice. Jenže aby poslanci mohli něco takového schválit, je nejprve nutné dokázat na konkrétních číslech, že ti, kteří si nechali nalít kávu nebo pivo v otevřené hospodě, v přímé souvislosti s tím skončili v nemocnici s covidem-19. Pokud vím, takovou statistikou nikdo nedisponuje. Ostatně policisté nemají momentálně ani statistiky o tom, kdo z pokutovaných lidí porušuje nařízení a to opakovaně – což je podmínka pro zákaz činnosti.
Návrh tak je zatím pouhou proklamací a není vůbec jasné, jak by se právně dodržoval. Jan Hamáček sice prohlašuje, že v této souvislosti vznikne i registr přestupků proti krizovému zákonu, aby bylo možné hříšníky rychle dohledat, ale působí to úsměvně v situaci, kdy v Česku v poslední době všechny digitální projekty spadly již v prvních minutách po rozjetí. A to se na nich pracovalo více než rok. Takže živnostníci nebojte se. Hned tak vám zákaz činnosti nehrozí. To by se totiž musela zavřít i průhonická Sokolovna a zakázat činnost jejímu majiteli, protože o víkendu otevřela své dveře pro politiky, kteří tu i přespali, jak je vidět na záběrech z kamer.
Foto: vlada.cz