Evoluční biolog Jaroslav Flegr jako jeden z mála předpověděl příchod druhé vlny koronavirové epidemie už v září tohoto roku, a to v době, kdy se nejen vláda, ale také veřejnost domnívala, že to nejhorší máme za sebou a epidemii už udržíme pod kontrolou. Nestalo se tak a Česká republika se v průběhu několika týdnů stala státem, ve kterém nemoc Covid-19 řádí z celé Evropy a pak i světa nejvíce.
Strašení vyšponoval nad únosnou míru
Jaroslav Flegr už v srpnu správně předpověděl, že bude školy po jejich znovuotevření zapotřebí rychle zavřít a také poměrně přesně nastínil, jak rychle budou přibývat nově nakažení. Následkem toho se stal svým způsobem prorokem epidemie a neexistovalo médium, které by o jeho prognózách neinformovalo. Parazitolog, který svůj profesní život zasvětil studiu toxoplazmózy, se náhle stal hvězdou, byť značně kontroverzní. Mnozí mu kvůli jeho apokalyptickým předpovědím nemohli přijít na jméno. Jeho zastánci však opakovali, že profesorovy předpovědi se s nebezpečnou přesností naplňují.
Nějakou dobu tomu tak skutečně bylo, jenže pak Jaroslav Flegr zřejmě propadl iluzi o vlastní neomylnosti a poháněn neustálými dotazy novinářů se dopouštěl stále dramatičtějších výroků. Z dnešního pohledu to trochu vypadá, že čísla už ani příliš nepropočítával a spíše střílel od boku. Najednou jsme se tak dozvěděli, že už koncem října bude v nemocnicích deset tisíc nakažených a že v prosinci budou možná umírat až dva tisíce lidí každý den. Flegr také volal po tom, aby vláda mobilizovala veterináře, kteří se podle něj hodili na léčení lidí.
Vývoj je pozitivní
Při vyhlášení posledních dvou sad vládních opatření Flegr nejprve odpovídal, že by už mohla být dostatečná, aby následně svůj názor vždy přehodnotil a prohlásil, že je nutný absolutní lockdown, jinak budou hrozit právě výše uvedené počty hospitalizovaných a mrtvých. Ve skutečnosti se ale počet obětí na Covid-19 stabilizoval pod dvěma sty a v příštích dnech začne klesat. Jistě, stále je to nepříjemně vysoké číslo, ale proč strašit desetinásobkem? Vrcholí také nápor na nemocnice, kde dosud leželo maximálně 8 tisíc pacientů s koronavirem a také toto číslo začalo klesat.
Po bitvě (a ta současná ještě neskončila) je sice každý generálem, ale je třeba přiznat, že Jaroslav Flegr v posledních dnech a týdnech už spíše přeháněl a zbytečně strašil, než aby racionálně komentoval vývoj epidemie. Ta je podle všeho na zdárném ústupu, byť opatření tu s námi ještě nějakou dobu budou. Je ale možné, že ony Flegrem tak často zmiňované Vánoce nakonec prožijeme docela v klidu, a to i bez pověstných mrazírenských vozů v ulicích.
Poslední kapkou potom pro mnohé bylo, když vědec vyzval k tomu, aby se s dětmi zacházelo jako s nebezpečným odpadem, byť se to pak snažil omlouvat vytržením z kontextu. Podobné věci by však neměly zaznít v žádném kontextu.
Foto: Facebook J. Flegra