Bohužel se naplňuje to, před čím v minulých týdnech varovala řada expertů z tábora epidemiologů a virologů. Zdánlivé zlepšování situace je pouhým klidem před bouří, kterou způsobí mnohem nakažlivější britská mutace koronaviru. Jak se ukázalo ve Velké Británii i dalších zemích, dokáže si přitom poradit se současnými opatřeními a šíří se jim navzdory.
V České republice se opět mnozí tvářili, jako by se nás to netýkalo. Jistě jsme už natolik promoření, že nás ani nějaká britská mutace nemůže ohrozit. Navíc se už přeci očkuje. Ministr zdravotnictví Blatný se dokonce nechal slyšet, že jsme asi jediní na světě, kde se tato mutace ještě nešíří komunitním způsobem. Ne, pochopitelně šlo jen o myšlenky, jejichž otcem bylo přání a v případě Blatného jen o další důkaz jeho nekompetence, kvůli které už se měl z úřadu dávno klidit.
Ne, Česká republika opravdu nebude žádnou výjimkou. Jako zázrakem se nám podařilo zastavit první vlnu, v čemž nám ale, viděno optikou dnešních znalostí o viru, hodně pomáhalo i počasí, ale ve druhé a třetí jsme se propadli na samotné dno. Vzhledem k tomu, že se z toho vláda stále příliš nepoučila, mohla by být čtvrtá vlna ještě drtivější.
Epidemie opět sílí. V tomto týdnu zaznamenávají laboratoře vyšší počet pozitivních testů než v tom minulém a reprodukční číslo zřetelně roste. Ani brždění do této chvíle přitom neprobíhalo podle plánu. I proto přišla nová sada zpřísnění, která jsou však spíše kosmetická. Zázrak se tedy nestal a děje se přesně to, co odborníci předpokládali. Tedy, že na britskou mutaci současná opatření nebudou stačit.
Problém spočívá v tom, že tato mutace koronaviru se šíří opravdu rychle. Zatímco dříve byl za rizikový kontakt počítán ten, s nímž nakažený strávil více než 15 minut, dnes už je rizikový jakýkoliv kontakt, klidně několikavteřinový. Potvrzuje to i dobře zdokumentovaný případ Nemocnice Slaný, kde se podle jejího ředitele koronavirus šířil bleskovou rychlostí a stávající opatření pro něj nebyla prakticky žádnou překážkou.
Vláda opět hodně spekulovala, zda má či nemá povinně zavést nošení respirátorů FFP2 namísto roušek. Namísto jasného kroku, který udělaly okolní země, zvolila pouze doporučení. Dnes už je jasné, že za pár dní toto nařízení stejně přijde. Jenže samo o sobě zřejmě stačit nebude.
Ačkoliv se tomu Češi bránili zuby nehty, zřejmě se nevyhnou ani opatření z nejdrastičtějších, která už se také v některých evropských zemích uplatňují a mají zde průkazné výsledky. Jde především o stanovení vzdálenosti, ve které se lidé budou moci pohybovat od svého bydliště. A následně toto nařízení tvrdě vymáhat jako třeba ve Francii, kde policie neváhá prohřešky na místě pokutovat. Jen tak bude možné zamezit tomu, aby lidé jezdili po celé republice na výlety a o víkendech ve velkém plnili hory. Je to řešení drastické a bude extrémně kritizované, ale moc dalších možností už vláda nemá. Tedy přesněji řečeno, nemá žádné.
Foto: Shutterstock