Zoufalá vláda se uchyluje k zoufalým činům. Tak by se dal popsat návrh ministra zdravotnictví Romana Prymuly, který před pár dny, kdy už bylo jasné, do jakého průšvihu se Česká republika řítí, zničehonic vypálil, že chce otestovat všechny občany České republiky, zda náhodou nemají koronavirus. Co na tom, že svůj nápad zjevně opět s nikým nekonzultoval, a tak si šokovaní praktičtí lékaři, už dnes zavalení a suplující práci hygienických stanic, v televizi vyslechli, že by testy měli primárně provádět právě oni.
Testy nemají pro podobnou operaci potřebnou spolehlivost
Ministr zdravotnictví de facto navrhuje ještě více zatížit zdravotnický systém, který už dnes sotva zvládá svou práci, a to na všech úrovních. Praktikům by s testováním totiž museli pomáhat nemocnice, medici či armáda. Ti všichni už si ale dnes naplno plní jiné úkoly a na tento obří experiment nemají kapacity.
Roman Prymula původně navíc hovořil o tom, že chce otestovat všechny občany České republiky. To by jim pravděpodobně bylo nutné nařídit, protože ne každý má zájem nechat se testovat. Právníci to nakonec ministrovi zřejmě rozmluvili, protože teď už se mluví o tom, že by testování bylo dobrovolné. Ale kolik Čechů by se ho chtělo účastnit? A mělo by to cenu, pokud by se otestovala třeba jen polovina obyvatelstva?
Podle neurobiologa Omara Šedého, který má s testováním bohaté zkušenosti, má celý plán až příliš mnoho úskalí. Předně by podle něj až 50 % pozitivních lidí PCR testy prošlo jako negativní. Naopak určité procento negativních by bylo otestováno jako falešně pozitivní. Tito lidé by – přestože koronavirus nemají – museli do karantény a ochromili by tak ekonomiku. A i lidé, u kterých by byl negativní výsledek správný, by se klidně mohli nakazit pár minut po opuštění ordinace, kde jim byl test proveden.
Obrovská zátěž s problematickým výsledkem
Šerý navíc upozorňuje, že pokud bychom chtěli otestovat šest milionů občanů, byla by to práce na plný úvazek pro 10 000 lidí na 14 dní. Takovýmto procesem bychom navíc získali jen určitý obrázek v čase, ale koronavirus by se průběžně dále šířil. Nehledě na to, že vázání už tak nedostatečných testovacích kapacit, ať už materiálních nebo lidských, by nutně znamenalo omezení testování stávajícího, které podstupují primárně lidé, kteří mají nějaké příznaky nebo se setkali s nakaženým. Kromě testovacích sad se v současné době nedostává například také testovacích rukavic, jež se rychlým tempem spotřebovávají při běžném testování a po nichž poptávka roste všude po světě.
Prezident České lékařské komory Milan Kubek už oznámil, že tento plán není možné zrealizovat s pomocí praktických lékařů a ambulantních specialistů. Celé to tak vypadá jako další nepromyšlený krok české vlády, nebo spíše ministra zdravotnictví. Bohužel tak trochu připomíná Prymulovu jarní objednávku rychlých testovacích sad z Číny. Ta přišla na více než sto milionů korun, aby se za pár dní zjistilo, že testy jsou zcela nespolehlivé. Nyní hrozí, že komínem vyletí rovnou několik miliard korun. Náklady na testy už Prymula odhadl na 3,5 miliardy korun, v čemž navíc není započten samotný proces testování, který by vyšel na další miliardy korun.
Foto: Freepik