Ta scéna před pár týdny oběhla celý internet. Televize Prima uspořádala ku příležitostí sílící druhé vlny koronavirové epidemie duel mezi zubařem Romanem Šmuclerem, který v covidu neviděl velké nebezpečí, a evolučním biologem Jaroslavem Flegrem coby zastáncem přísných opatření, jež opíral o své výpočty pokračující epidemie. Když v prvním kole domluvil Šmucler a ke slovu se dostal Flegr a pokusil se předestřít, co nás v příštích týdnech a měsících čeká, Šmucler po několika vteřinách z vysílání odešel. Následně to na svých sociálních sítích vysvětloval tím, že nechtěl asistovat u vytváření šílené paniky.
Flegr nás varoval, neposlouchali jsme
Jsme o několik týdnů moudřejší a jako nebezpečný šílenec šířící bludy o tom, jak Česko vše bezvadně zvládá a že není čeho se obávat, vypadá právě Roman Šmucler. Ohradili se proti němu lékaři z první linie, stejně jako jeho domovská stomatologická komora. Dokonce Miroslav Kalousek se nechal slyšet, že bylo chybou, když Šmuclera TOP 09 použila jako experta pro zdravotnictví a vyslala ho za svou stranu do krizového štábu.
Jaroslav Flegr se od té doby naopak stáhl do ústraní. Snad proto, že byl mnohými osočován z šíření poplašných zpráv nebo proto, že si z něj někteří dělali legraci kvůli jeho vzhledu. Přitom teď, v době, kdy vláda neví kudy kam a zkouší zachránit sebe a Čechy narychlo vydávanými opatřeními, mohl vystoupit jako vítěz a prohlásit: Vidíte, já vám to říkal. Ke cti mu slouží, že to neučinil.
Pravdou ale je, že ve svých předpovědích měl úspěšnost jako žádný jiný odborník, jež se k tématu koronavirové epidemie vyjadřoval. Už v srpnu, kdy hygienici evidovali pár set nových případů denně, správně předpověděl, že vládě na podzim nezbude nic jiného, než uzavřít školy. Nakonec se ty vysoké ani neotevřely, střední školy byly zavřeny a nyní omezující opatření dopadly i na druhý stupeň základních škol.
Precizní výpočty a prognózy
Jako jeden z mála dokázal nastavit platnou exponenciální křivku a navíc ji odprezentovat veřejnosti. Téměř na den přesně tak předpověděl, kdy bude překonán jeden tisíc nových nakažených za den. Následně predikoval, že poměrně brzy překonáme i hranici deseti tisíc případů. Skutečnost, že se to zatím oficiálně nepotvrdilo, použili proti Flegrovi jako laciný argument.
Jenže i v tomto ohledu měl Jaroslav Flegr s největší pravděpodobností pravdu. Jen už ale trasovací a testovací kapacity nebyly schopny případy vysledovat. Možná ještě důležitější statistika měřící poměr pozitivně testovaných na celkovém počtu testů totiž dokládá, že vidíme pouze špičku ledovce. Denně tak nepřibývá pět nebo šest tisíc případů, ale dnes už několik desítek tisíc. Jen je zkrátka nevidíme. O to většímu a nečekanějšímu nárazu však budou muset za několik týdnů čelit nemocnice a o to důležitější jsou lidé jako Flegr, kteří “vidí” svými výpočty a zkušenostmi.
Profesor Flegr prokázal, že na rozdíl od mnoha samozvaných odborníků, jež dnes ministr zdravotnictví Roman Prymula obvinil z toho, že také kvůli nim jsme se dostali do tak vážné situace, je expertem skutečným a na slovo vzatým. Jako takový by měl být vládou přizván k řešení koronavirové epidemie do krizového štábu nebo na ministerstvo zdravotnictví. Lidi podobného kalibru dnes republika zkrátka potřebuje.
Foto: archiv J. Flegra