Když před několika týdny přebíral kormidlo nad protikoronavirovými opatřeními ostřílený epidemiolog Roman Prymula od zdiskreditovaného Adama Vojtěcha, byl to důvod k naději, že se tehdy nepříliš dobrou situaci podaří ještě nějak zachránit. I tento deník Prymulův nástup do funkce ministra zdravotnictví podporoval. Teď už je jasné, že ani tento krok se nepovedl a rozjetá epidemie se Prymulovi definitivně vymkla z rukou.
Selhal už v první vlně, jen se to nevědělo
V době, kdy Roman Prymula ve funkci hlavního epidemiologa řídil opatření v rámci první vlny, vzbuzoval důvěru. Svým klidným hlasem dokázal národu vysvětlovat, co mu hrozí, když nezatne zuby a nebude dosud nevídaná opatření, jako například plošné nošení roušek, dodržovat.
Zpětně se však ukázalo, že to nebyl Roman Prymula, díky komu byla silná opatření přijata. Premiér Andrej Babiš prozradil, že za ním musel přijít člověk, který neměl s vládou ani zdravotnictvím nic společného. Čísla přinesl ředitel pojišťovny Pavel Řehák a podle svých slov byl u vytržení, když zjistil, že ministerstvo ani vláda podobný výpočet k dispozici nemá. Nešlo podle něj přitom o nic složitého, ale jednoduchou excelovou tabulku s protaženým exponenciálním růstem. Otázkou je, proč takový graf nedokázal předložit Roman Prymula, profesor ve svém oboru a člověk, který je členem řady odborných společností a publikuje o epidemiologii celý život odborné články. Jak je možné, že Prymula nebyl schopen vládu varovat?
To zcela jistě byla jeho chyba, po které by se nikdo nepídil, protože jarní vlna se ve výsledku zvládla dobře a každému bylo tak nějak jedno, kdo s varováním přišel. Jenže tento úkaz byl jasným příkladem toho, jak mizerné má vláda pro své rozhodování podklady. Po odchodu z ministerstva zdravotnictví zakotvil Roman Prymula přímo u Andreje Babiše na Úřadu vlády coby zmocněnec pro vědu a výzkum ve zdravotnictví. Jistě, oficiálně se z řešení koronavirové otázky stáhl, ale každému bylo jasné, že tu je uklizen coby záložní ministr zdravotnictví. Médiím se ostatně nadále ke koronaviru ochotně vyjadřoval. A opět se lze ptát: proč Roman Prymula včas nepřišel za premiérem a neřekl mu, že situace je vážná. Proč nebylo například zakázáno cestování do Chorvatska, když bylo jasné, že odtud masově přijíždějí nakažení turisté? Vládu podle dostupných informací varovali jak zahraniční experti, že situace je tu příliš uvolněná. A mimochodem, opět se svým varováním přišel ředitel pojišťovny Pavel Řehák. Lze si ale představit, že se mu Andrej Babiš tak trochu vysmál ve stylu svých facebookových videí z té doby, kde koronavirus ukázkově bagatelizoval.
Prymula se v koronaviru ztratil
Skok o pár týdnů. Roman Prymula se stává ministrem zdravotnictví a vydupe si nouzový stav. V té době už odborníci, jako třeba profesor Jaroslav Flegr, varují, že je nejvyšší čas zavřít vše, co je jen možné. Čím dříve se to udělá, tím dříve se bude moct opět otevřít. Jenže Prymula postupuje salámovou metodou. Vždy nečekaně vystřelí dávku opatření a doplní, že se počká týden dva, zda zaberou. Jenže už po pár dnech přichází opatření další, opět s tím, že toto by už mělo stačit a počkáme nějaký ten týden, zda to zabere.
Takto jsme se dostali až k dnešnímu uzavření maloobchodu a omezení pohybu osob. Stalo se tak v týdnu, o kterém do včerejška všichni ministři svorně tvrdili, že se nic vyhlašovat nebude. Už jen pomyslnou třešničkou na dortu je pak týden starý slib, že žáci prvního stupně se začátkem listopadu zcela jistě vrátí do škol, ať se děje co se děje. Epidemie se vyvíjí zcela předvídatelně a Prymula už oznámil, že se první stupeň do škol zřejmě jen tak nevrátí.
Bohužel jediný plán, který jsme do Romana Prymuly slyšeli, spočíval v pochybném otestování všech občanů České republiky. To zarazilo i odborníky, kteří si nedovedli představit, jak to provést v rozumném čase, aby to mělo nějaký efekt. Navíc by testy statisticky vykázaly velké množství falešně pozitivních, kteří by museli do karantény, a naopak nezachytili část skutečně nakažených. Ve výsledku by to nemělo velký přínos a navíc by to zatížilo už tak těžce zkoušený zdravotnický systém. Profesor Jaroslav Flegr takový nápad okomentoval slovy, že je možný pouze v hloupé nebo zkorumpované zemi. Stál by totiž 3,5 miliardy korun jen v potřebném materiálu.
Roman Prymula bohužel dokázal, že nedokáže vývoj epidemie správně predikovat a přijímat opatření ve správný čas. Ukazuje se, že lockdown, a to ještě nedokonalý, vláda vyhlásila velmi pozdě. Podle všeho se i Andrej Babiš obává, že i s ním mohou nemocnice nakonec zcela zkolabovat. Kromě toho, že by to zřejmě znamenalo naprostou blamáž a konec jeho vlády, to bude stát také tisíce lidských životů.
Renomé Romana Prymuly už těžko obnoví státní vyznamenání, které má 28. října obdržet od Miloše Zemana. Osud tomu chtěl, že nyní musí prezidenta osobně přesvědčovat o tom, aby ceremoniál na Hradě zrušil. Pokud by se tak nestalo, šlo by o výsměch všem občanům, kterým je znemožněno podnikat a volně se pohybovat.
Foto: vlada.cz