Byl to jeden z prvních opravdu hojně propíraných výroků čerstvé mediální hvězdy, epidemiologa Romana Prymuly, který se s vervou pustil do řešení první vlny epidemie koronaviru, jež začala na sklonku zimy a naplno opanovala letošní jaro.
Česká republika se zrovna vzpamatovávala z vyhlášení zásadních restriktivních opatření a nouzového stavu, jež drtivá většina občanů do té doby nezažila. Všeobecné pohodě příliš neprospělo ani postupné zavírání hranic, v čemž patřilo Česko k prvním zemím v Evropě. Mnozí se tehdy utěšovali tím, že jde přeci jen o časově velmi limitované opatření, které brzy skončí.
První a zdaleka ne poslední Prymulův šok
V této rozjitřené době si vzal slovo epidemiolog Roman Prymula a Čechy, kteří si ještě nepřestali plánovat letní dovolenou u moře, zpražil výrokem, ať se naučí raději poznávat krásy českých luhů a hájů, protože cizina nám může zůstat zapovězena nejen letos, ale i příští a možná dokonce přespříští rok. Tedy dva roky uzavření v hranicích republiky.
Pro mnohé to byl šokující výrok, dementovat ho musel premiér Andrej Babiš i ministr vnitra a šéf krizového štábu Jan Hamáček. Šlo zároveň o jednu z prvních upřímných odpovědí epidemiologa, které nechaly málokoho chladným. Další měly následovat a Prymula si jimi nadělal mnoho fanoušků, ale také odpůrců.
Zatímco zjara se mohlo zdát, že současný ministr zdravotnictví vystřelil hodně od boku a zbytečně národ poděsil, dnes se ukazuje, že Prymula jen vycházel ze svých bohatých, byť dosud spíše teoretických zkušeností s epidemiologií. Málo platné, tento člověk patří nejen k předním českým, ale dokonce evropským expertů v tomto oboru, který do příchodu koronaviru nikoho příliš nezajímal.
Jistě, hranice se nakonec otevřely, ale cestování do ciziny zůstalo citelně omezené i v létě, kdy se ještě zdálo, že je vyhráno. A bylo celkem jedno, zda to omezení vyslovila domovská či hostitelská země – výsledek byl vlastně stejný. Teď na podzim je navíc jasné, že to byl ještě krásný stav. V současné době totiž Češi patří ve většině zemí k personám non-grata, tedy nevítaným osobám. Důvodem je pochopitelně stav, do kterého u nás dospěla epidemiologická křivka.
Cestování se do normálu jen tak nevrátí. Léto bylo výstrahou
Přestože i tu se dozajista za cenu větších či menších omezení podaří opět zploštit, jedno je jasné: cestování v Evropě, natožpak po světě dlouho nebude takové jako dřív. Sotva koronavirus dostaneme pod kontrolu, je pravděpodobné, že se rozjede zase v jiných zemích, kam tím pádem stejně nebudeme moct.
Navíc to byly právě cesty do zahraničí, které Českou republiku pravděpodobně stály pracně vydobytou pozici premianta v řešení koronakrize. Vláda nebyly schopna zavčasu omezit cestování do Chorvatska, když už bylo jasné, že je v této oblíbené destinaci zle. Stejně jako na jaře z Itálie, přivezli si tentokrát koronavirus z letní dovolené.
Tuto zkušenost bude muset brát vláda vážně. Stejně jako vlády dalších zemí. Výsledkem bude velká opatrnost v uvolňování cestovního režimu. Je klidně docela možné, že do starých kolejí se vše vrátí až za dva roky, jak Prymula prorokoval. Ten ostatně netvrdil, že hranice budou fyzicky uzavřené, ale že bude platit mód silně omezeného cestování. Nakonec se to může ukázat býti ještě příliš optimistickou vizí.
Foto: vlada.cz