Od středy začne ve všech otevřených maloobchodních prodejnách platit nové omezení pro počet lidí, kteří do nich smí vstoupit. Platí pravidlo, že v obchodě bude smět být najednou pouze tolik zákazníků, aby na jednoho připadalo 15 metrů čtvereční obchodních plochy, což je nebývale velkorysý prostor, který si lze představit třeba jako průměrný pokoj v bytě. Nařízení je součástí protiepidemického plánu (PES) a platí už od třetího stupně pohotovosti. Česká republika je přitom aktuálně v tom pátém, přičemž příští týden se může přesunout do čtvrtého.
Drsné opatření na sestupné křivce epidemie
Vláda však nedokáže občanům vysvětlit, proč takto striktní nařízení, která ještě více omezují svobodu pohybu, zavádí ve chvíli, kdy velmi rychlým tempem klesají počty nakažených a postupně se uvolňují i nemocnice.
Důvod je pochopitelně jednoduchý: protiepidemický plán vznikl s křížkem po funuse, přibližně tři měsíce poté, kdy měl být hotový a kdy se podle něj Česká republika měla řídit, aby epidemie nedošla do takového bodu, do jakého nakonec došla.
Představit nový protiepidemický plán na sestupné křivce epidemie a navíc ho na ní začít jaksi zpětně uplatňovat, to chce velkou politickou odvahu nebo spíše neznalost.
Na některé zákazníky se nedostane
Obchodníci poměrně logicky upozorňují na nepromyšlenost samotného plánu pro omezení nákupů, který evidentně někdo připravil od stolu bez znalosti situace z terénu. Před prodejnami se budou shlukovat lidé, kteří navíc budou mezi prodejnami přejíždět, pokud někde uvidí, že by čekali příliš dlouho. V nákupní špičce se před obchody bude čekat až hodinu. Odhaduje se, že dvacet až třicet procent zákazníků nebude vůbec obslouženo. Stále totiž platí opatření, že obchody musí zůstat v neděli zavřené a poslední prodej musí proběhnout do 19:59.
Je víceméně jisté, že vláda zde schválila nesmyslné opatření, a to navíc v nevhodnou dobu, která už podobně silné kroky nevyžaduje. Je pravděpodobné, že po prvních zkušenostech s tímto systémem a tlaku nespokojené veřejnosti dojde k opětovnému zrušení tohoto opatření a dalšímu poklesu důvěryhodnosti vlády.
Foto: Freepik