Komunisté chtějí jít do říjnových voleb alespoň s trochu čistým štítem a pokusí se zabránit nejhoršímu, tedy vážně hrozícímu vypadnutí ze sněmovny. “Dohodu o toleranci vládě vypovíme,” oznámil dnes v Poslanecké sněmovně předseda KSČM Vojtěch Filip, který je přitom hlavním strůjcem této dohody. Vypovězení tolerance je výsledkem hlasování širšího vedení komunistické strany.
Vláda Andreje Babiše je menšinová, ale tolerance jí umožnila po většinu času fungovat jako vláda většinová. KSČM totiž vždy, když bylo třeba, dodala potřebné hlasy. Vše se začalo drolit až v poslední době, kdy komunisté například odmítli podpořit prodloužení nouzového stavu. Zároveň začali uvažovat o tom, že vládu přestanou podporovat zcela. A to se nyní stalo.
Jde o další zvrat v příběhu tolerance menšinové Babišovy vlády. Premiér se totiž snažil komunisty všemožně získat na svou stranu a v posledních dnech se zdálo, že se mu to daří. Předložil jim například návrh na založení státní banky, kterou KSČM dlouhodobě požaduje. Jenže podle Filipa je premiérův návrh nerealistický. S tím souhlasí i experti, kteří ho označili za plán “na oko”.
Komunisty neukonejšil ani konec Tomáše Petříčka ve funkci ministra zahraničí. Právě on byl této straně dlouhodobě trnem v oku, když často kritizoval Rusko nebo Čínu. V tomto ohledu podporovali komunisté snahy prezidenta Miloše Zemana o Petříčkovo odvolání.
Pravdou ale také je, že Andrej Babiš požadavkům komunistů často vyhověl způsobem, který pro něj nebyl přijatelný. Když například chtěli sebrat ministerstvu obrany deset miliard korun, Babiš je poslechl, ale za pár měsíců peníze do rozpočtu Metnarova resortu vrátil.
Co bude s Babišovou vládou dále, je otázkou. Opozice se v této situaci může rozhodnout vyvolat hlasování o důvěře vládě. Pokud by komunisté dodrželi slib se vším všudy a SPD se zachovala jako standardní opozice, mohlo by to vést k předčasným volbám.
Foto: KSČM