Epidemiologická situace v České republice se zlepšuje, ale ne dostatečně rychle na to, aby se na základě toho daly dělat nějaká zásadnější rozhodnutí. Na dalším vývoji se neshodnou ani odborníci, jak ukázala nedělní debata epidemiologů a lékařů v televizi CNN Prima News, kde se u jednoho stolu sešli prezident lékařské komory Milan Kubek, epidemiolog Petr Smejkal, imunolog Jiří Beran a lékař Martin Balík.
Epidemiolog a vedoucí expertní skupiny ministerstva zdravotnictví Petr Smejkal na jedné straně řekl, že by tento lockdown mohl být posledním a že by se po konci nouzového stavu 11. dubna mohlo začít rozvolňovat. Na druhé straně ale zmínil, že by bylo ideální, kdyby průmyslové podniky kolem Velikonoc utlumily svůj provoz a prodloužily tak efekt svátků. Zároveň apeloval na občany, že stále není situace k tomu, aby se navštěvovali mezi rodinami nebo chodili na koledu.
Imunolog Jiří Beran na to opáčil, že opatření stejně nefungují a jediné, co je třeba chránit, jsou rizikové skupiny populace. “Mně to smysl nedává, protože v polovině listopadu umíralo asi 100 lidí za den, pak jsme přišli s protiepidemickými opatřeními, začalo umírat asi 150 lidí za den a pak jsme spustili vakcinaci a umírá asi 180 lidí za den. Takže mně to smysl nedává. Já bych se zaměřil na tu rizikovou populaci, ty starší občany, tedy 65 plus,” uvedl Jiří Beran. Navíc poukázal na velmi kontroverzní záležitost, kdy v lockdownu údajně zvýšil mezigenerační přenos viru.
To už se ale neudržel prezident České lékařské komory Milan Kubek. “Tak já jsem teď pochopil, proč je pan doktor hvězdou konspiračních webů,“ vzal si slovo s tím, že je zcela nereálné chránit třetinu populace. “Takovouto skupinu nelze izolovat. To pro ně uděláme nějaký koncentrační tábor? A krmit je budeme jak? To je nereálné.“
Foto: Shutterstock