Ekonomika bude v příštích týdnech a měsících zažívat svým způsobem restart. Nejen v České republice, ale po celém světě se do života významnou měrou vrátí služby a očekává se i posílení poptávky po produktech. Analytici přitom soudí, že se to propíše také do cen, a to z hlediska spotřebitelského negativním způsobem. Tedy: bude se zdražovat.
Důvodů je hned několik. Jedním z těch nejdůležitějších je odložená spotřeba. Lidé v posledním roce a něco doslova neměli za co utrácet. Nechodili do restaurací, nejezdili na dovolené, nemuseli chodit do práce, a tak si vystačili s omezeným šatníkem a nebyli vystaveni lákadlům zbytných nákupů. Online vám prodejce přeci jen vnutí něco hůře než osobně.
To vše vedlo k tomu, že lidé hodně uspořili, což dokládají statistiky bankovních domů, ve kterých za poslední rok rychle rostly úspory, což mělo i co do činění se strachem Čechů z budoucnosti. Pokud se ukáže, že nebude zase tak černá, apetit utrácet se vrátí a do ekonomiky budou proudit peníze, které se minulý rok nepodařilo utratit.
Na rozdíl od ekonomické krize z roku 2008 tentokrát nevyschly globální penězovody, ba právě naopak. Vlády do svých ekonomik lijí obrovské kvantum likvidity a udržují je tak při obrátkách. Na některé jedince, zejména pak ty pracující v sektoru služeb, sice krize těžce dolehla, ale dá se říct, že v České republice jen minimum lidí spadlo na dno. Státní prostředky přitom dostávali i občané a firmy, které je zase tolik nepotřebovaly, ale pro jistotu o ně zažádali. Tyhle peníze už jsou v oběhu a poptávku rovněž podpoří.
Dalším významným faktorem je přitom růst cen ve výrobním sektoru. Jednoduše: výroba stojí stále více, za což mohou vyšší vstupní náklady. Ekonomická logika je neúprosná. Výrobci zvýšené náklady přesunou na své zákazníky a zřejmě si vlivem postcovidové konjunktury ještě něco přisadí.
Například v Německu výrobní ceny meziročně vyskočily o dramatických 3,7 %, za což může především vyšší cena energie pro průmysl, ale také nedostatek různých komponent. Například některé automobilky musely zastavit výrobku kvůli nedostatkovým čipům. Je přitom zcela jisté, že rostoucí ceny ve výrobě s lehkým zpožděním přeskočí i do České republiky, vzhledem k tomu, že obě ekonomiky jsou silně provázány.
Ostatně, první signály tohoto trendu jsou patrné i v Česku. “ČNB v prognóze z počátku února očekávala, že ceny průmyslových výrobců v prvním čtvrtletí klesnou v průměru o jedno procento, ve skutečnosti ale vzrostly o 1,5 procenta,” uvedl ve svém komentáři hlavní ekonom Generali Investments Radomír Jáč. Meziročně už jsou ceny v průmyslu vyšší o 3,3 %. To je nejvyšší číslo od května roku 2019.
Foto: Shutterstock