Češi stále nemají jasno v tom, co bude na konci současných opatření, která byla vyhlášena na tři týdny s tím, že by měla přinést rychlé zlepšení situace, a to především v nemocnicích. Ukazuje se však, že zase tak rychlý obrat nepřinesou. Čísla nově nakažených se sice podařilo zastabilizovat, ale zatím nikoliv přimět k výraznějšímu poklesu. Taková situace už tu předtím byla: hodnoty se držely na vysokých úrovních, přičemž nerostly ani neklesaly. Takové zakonzervování epidemie má však obrovsky negativní vliv na nemocnice, jež se stále musí potýkat s náporem pacientů.
Epidemiolog Rastislav Maďar má víceméně jasno v tom, že na konci tohoto lockdownu k ničemu, co by připomínalo rozvolnění, dojít nemůže. “Situace se dostane pod kontrolu, měla by klesat pozitivita testů a počet případů se bude snižovat. Ale velmi pravděpodobně se nedosáhne na konci tohoto lockdownu na úroveň, kde by bylo možné bezpečně rozvolňovat,” uvedl Maďar pro Českou televizi. Podle něj sehraje významný efekt také testování ve firmách. Vzroste totiž počet prováděných testů a tím logicky i počet pozitivních případů. Zdánlivě se tak nic moc dít nebude, ale ve skutečnosti budeme mít mnohem lepší přehled o epidemii.
Čtěte také: Andrej Babiš odhadl termín, kdy se opatření začnou rozvolňovat. Zatím jen postupně
Maďar se domnívá, že teprve teď se v mnoha společnostech skutečně začne testovat. Firmy sice často rády deklarovaly, jak se starají o zdraví svých zaměstnanců, jenže podle epidemiologa opatření mnohdy jen hrály. “Už si na to stěžovali i někteří zaměstnanci. Navíc tady dlouho, až do minulého týdne, nebyla ošetřena problematika pracovníků na dohodu. Ti procházeli sítem úplně bez kontroly,” uvedl Maďar.
Vše tak jde víceméně správným tempem, ale děje se tak velmi pomalu, což konec opatření odsouvá do stále vzdálenější budoucnosti. Nejde přitom jen o to, aby to lidé ještě vydrželi. Ostatně, epidemiolog Smejkal hovořil o tom, že kázeň občanů už po Velikonocích bude sotva udržitelná, ale i o to, že každý den tvrdých opatření stojí českou ekonomiku miliardy. Ministryně financí Alena Schillerová přitom včera v pořadu Byznys ČT uvedla, že peníze na kompenzace jsou k dispozici přibližně jen do června.
Rastislav Maďar přesto nabízí aspoň trochu pozitivní výhled. Podle něj se nakonec projeví kolektivní imunita získaná proděláním nemoci. “V kombinaci s dramaticky navýšeným počtem očkovaných v následujících dvou měsících a se změnou počasí, změnou chování lidí a změnou podmínek pro šíření covidu v populaci – bude větší teplo, větší vlhko, lidé budou dál od sebe a méně ve vnitřních prostorách – tak potom už by mělo být líp. Je to pověstné světlo na konci tunelu.“
Foto: Trnavská univerzita