S koronavirovou epidemií je neodlučně spojeno také testování. Každý den sledujeme přírůstek nových pozitivních případů, z čehož už se stal svého druhu národní sport. Na testy se ale mnoha lidem nechce i proto, že mohou být velmi nepříjemné. Je třeba provést opravdu hluboký stěr z nosohltanu, což nezřídka končí slzami v očích. Pokud navíc test provádí nevyškolený člověk, může napáchat značné škody na zdraví.
Už dlouhou dobu se přitom mluví o tom, že budou k dispozici rychlé testy, například ze slin. Stále se však nic nedělo. Až teď přicházejí na trh první vlaštovky. Státní úřad pro kontrolu léčiv tak například nově schválil takzvaný protilátkový test na covid-19, pro jehož provedení není třeba žádných stěrů, ale stačí jediná kapka krve. Podobným způsobem se pravidelně testují například diabetici na cukr v krvi.
“Je to taková první vlaštovka. Funguje jako protilátkový test, takže se úplně nehodí pro časné stadium pozitivity,” uvedla ke schválení testu ředitelka SÚKL Irena Storová. Výhodou na druhé straně je, že testy jsou určeny k samootestování. Člověk tak snadno zjistí, zda koronavirus prodělal nebo nikoliv.
Nově je na českém trhu k dispozici také koronavirový test, který se provádí ze vzorku moči. Ten přitom nevychází z analýzy protilátek, ale sleduje přítomnost aminokyselin serinu, argininu a dalších látek. Vědecké studie totiž prokázaly, že tyto aminokyseliny tvoří základní proteinovou strukturu koronaviru. Testy z moči tak mohou nejen odhalit pozitivitu, ale navíc do jisté míry určit i virovou nálož v těle, tedy jak moc je infekce rozsáhlá. Provedení testu připomíná těhotenské testy. Spolehlivost této metody podle výrobce dosahuje 90,5 %. Test si přitom můžete objednat domů a sami jednoduše provést, například předtím, než se vydáte na návštěvu rodiny.
Už několik týdnů je potom v České republice dostupný takzvaný kloktací test, který je možné si objednat na internetu a kurýr vám následně přiveze testovací sadu. Následně člověk vykloktá a vzorek odevzdá zpět kurýrovi, který ho odveze do laboratoře. Podle výrobce je spolehlivost testu stejná jako v případě testů na odběrových místech. Pro vyhodnocení se používá standardní metoda PCR, díky čemuž můžete obdržet i certifikát o bezinfekčnosti.
Foto: Shutterstock