Válka na Ukrajině, které začala na konci února roku 2022 v plné nahotě ukázala, jak moc jsme závislí na plynu. Ruském zemním plynu. Zastavení plynovodu Nord Stream 2, který do Německa a následně na další evropské trh přivádí životně důležitou surovinu, způsobilo krizi.
Očekává se radikální zvýšení
Pro naši ekonomiku je plyn nezbytností. Import tvoří 41 % objemu naší spotřeby. Jde o druhý největší energetický zdroj, prvenství náleží ropným produktům. Evropa je na tom v této závislosti úplně stejně jako my. Pouhých 10 % plynu celkově spotřebovaného v EU je na jejím území také vyrobeno. Sankce proti ruské válečné agresi tak přinesly nutnost najít jiné zdroje. Jedním z nich může být vodík. Právě ten by se mohl stát vhodnou náhradou za zemní plyn. Dnes se na celosvětové energetické spotřebě podílí méně než 2 %, ale v budoucnosti se očekává jeho radikální zvýšení. Mohl by se stát surovinou, která Evropě zajistí energetickou nezávislost na ruských nebo jiných zdrojích plynu. Roli samo sebou hraje i ekologie, protože z vodíku se vytváří čistá energie.
Prim hraje elektrolýza
Vodík lze vyrábět třemi základními způsoby. První z nich, zvaný šedý vodík, vzniká při reakci metanu a horké páry. Dnes 98 % vyrobeného plynu pochází právě z tohoto procesu. Při druhém způsobu jde o stejnou reakci, ale navíc se ještě zachycuje a skladuje oxid uhličitý. Takto připravený vodík, tzv. modrý vodík, je ještě čistší, ale postup je náročnější, protože k zachycení oxidu je potřebná další energie. Konečně do třetice máme ještě zelený vodík z elektrolýzy. Voda v nádržích se pomocí elektřiny rozloží na čistý vodík a čistý kyslík. Jako zdroj elektřiny se zde používají solární panely nebo větrné elektrárny. Při procesu proto nevznikají žádné uhlíkové emise. Proto se hledají finance právě na tento způsob výroby. Podle Vodíkové strategie schválené v roce 2020 Evropskou unií by měla Evropa do roku 2024 disponovat kapacitou 6 gigawatt vodíkové energie, do roku 2030 potom dokonce už 40 gigawatt. Navíc není nutné přitom nahradit technická zařízení na plyn elektrickými a vodík lze snadno skladovat v kanystrech.
Foto: Shutterstock, zdroj: scienceline, EuropeanCommission
Kdyby zkorumpované vládnoucí elity EU i jednotlivých neoliberálních vlád neposlouchaly administrativu USA jako mopslíci a nenechaly se zatáhnout do vražedných protiruských sankcí (vražedných jen pro EU), tak se nic nemuselo řešit. Rus by do EU energetické zdroje a nerostné suroviny spolehlivě dodával dál, jako předtím po celá desetiletí. Nebyla by krize ani inflace. Jinak Nordstreamy normálně fungovaly, dokud ho neodpálili speciálové z britského námořnictva na popud Bidenovy administrativy. Však taky při jednom interview se Biden chvástal, že oni Nordstream ukončí, že to slibuje. Zajímavé bylo pozorovat kancléře Německa, který byl také přítomen a který se nezmohl na nic. Jen tupě zíral na svého zaoceánského pána. Byl to ubohý pohled na hlavu nejsilnější a nejvyspělejší země EU.
https://www.youtube.com/watch?v=x1D50bT38ws&t=24s
Tak že jak mopslíci budeme poslouchat Putlerovce .. Chtělo by to pane rozum a ne jen ten do kapsy že ??? Maucta člověče ..
Evropa je jako moje bývalá učitelka ruštiny za socíku. Falešnice, kabátnice, neurotická a psychopatická paní co potopila a perzekuovala každého neznalého azbuky. Výuku uměla hezky doplnit ódami na Moskvu, Sovětský svaz a Leonida. Po roce 89 hrozilo, že ztratí obživu. O ruštinu zájem nebyl a bylo to to jediné co vyučovala.
Vrhla se tedy na rychlokvašku jazyka anglického. Bylo to sice silně kontraproduktivní, ale pochvalovala si to. Sama sebe přesvědčovala, jak je to fajn. Náramně. I když v skrytu duše věděla, že ruština je prostě ruština. Uměla učit nový jazyk pouze technicky. Mluvit neuměla a rozumět? Ani náhodou. Zase to hezky, ale vykompenzovala ódami na Londýn a Washington. A USA vůbec. Vlastně nebylo nově lepší země a lidí. Svaz byl,, omyl”. A závislost na ruštině jako jedinému co ji v životě k něčemu bylo vyměnila za pofidérní anglinu v jejím podání.
Nakonec na to přišla a po čase, až se opět po ruštině hladovalo jako jazyku pro obchod se k tomu vrátila. Osvědčené je osvědčené. Ona byla takové EU prostě.
Bohužel přehnaně optimisticky laděný článek. 95% vodíku se dnes “vyrábí” pomocí spalování fosilních paliv. A ten tzv. modrý vodík, který tvoří ani ne 5% je sotva ekologičtější než normální zemní plyn, při jeho výrobě pořád uniká metan i když se CO2 ukládá. Výroba pomocí větrné a solární energie je neefektivní díky nízké stabilitě těchto zdrojů, tím výrazně dražší. A to je jen výroba. Skladování vyžaduje energii a nádrže, v nichž se skladuje, jsou extrémně drahé. Dále masivní infrastruktura. Nakonec hřebíček do rakve v podobě platiny a iridia, které jsou potřeba při výrobě vodíkových článků… Takže další sci-fi sen, ve kterém se utopí miliardy z daní a nic se nevyřeší.
Ano vodík je budoucnost, ale napřed se musí vyřešit jak to dělat!!!!!!!§