Vláda od zítřejšího dne zavedla uzavírku trojice okresů. Lidé nebudou smět jezdit do Chebska, Sokolovska a Trutnovska. Jejich obyvatelé zase mají zakázáno vyjíždět, pokud nejde o bezprostřední cestu za prací nebo do školy.
Pro lidi, kteří se v této době vyráželi rekreovat do hor, jde o velkou ránu. Krkonoše, spadající z velké částí právě do Trutnovska, jsou totiž uzavřené. Lidé tak nebudou moct navštívit oblíbený Špindlerův Mlýn nebo Pec pod Sněžkou.
Je poměrně zjevné, proč k tomuto kroku vláda přistoupila. Navzdory zákazu provozu vleků či ubytovacích zařízení totiž lidé nacházeli nové a nové způsoby, jak nařízení obejít. Ve velkém se tak na horách ubytovávali na základě smluv o pronájmu, byť fakticky šlo o ubytování za účelem rekreace. Stejně tak na sjezdovkách fungovaly nejrůznější služby, například vytažení lyžařů rolbou na kopec. Došlo k protnutí nabídky a poptávky. Na horách se proto potkávalo velké množství lidí, kteří sem přijížděli z celé republiky.
To, že v poslední době na horách byznys kvetl navzdory zákazům, potvrzují vlastně všichni zúčastnění. Patří mezi ně i starosta Trutnova, Ivan Adamec. “Tohle je další rána pro horaly, kteří již nyní bojují o přežití,” uvedl Adamec pro server idnes.cz. “Zaslechl jsem, že k nám na Trutnovsko to zavlekli dovolenkáři z Prahy. To je ale podle mě nesmysl. Nejvíce přenosů je v zaměstnání a rodinách.” De facto tak přiznává, že dosud si lidé cestu našli, ale v případě omezení pohybu osob už to bude komplikované.
Uzavřením trutnovského okresu však nedochází k uzavření celého pohoří Krkonoše. Jeho části patří pod okres Semily nebo Jablonec nad Nisou. Jde například o horské středisko Rokytnice nad Jizerou či Harrachov. Je otázkou, zda příval turistů nezasáhne tuto část a nezpůsobí další problémy.
Foto: Shutterstock