Bydlení tvoří velkou otázku většiny jednotlivců i rodin. Začíná být nejasné, zda se v současné době předražených nemovitostí vyplatí vzít si hypotéku a splácet ji dalších třicet let, jako to bylo standardem dosud. Naopak stále více lidí říká, že není od věci využít některé z nabídek nájemního bydlení.
Je nájem vhodný?
Ve skutečnosti totiž můžete bydlet za velmi slušnou částku, která tvoří 2 až 3 % z ceny nemovitosti ročně, a zbývající peníze se dají investovat. Navíc nejste vázáni na jedno místo, a pokud vám přijde zajímavá pracovní nabídka z druhého koutu země nebo třeba z ciziny, můžete se vcelku jednoduše spakovat a odjet. To u domu na hypotéku zřejmě neuděláte.
Na druhou stranu je ale také potřeba počítat s tím, že nájemní trh v České republice má určitá specifika. Předně není ovládán velkými společnostmi, které by spravovaly tisíce nájemních bytů, jako je tomu v Německu. Spíše narazíte na někoho, kdo má nějaký ten byt navíc, třeba na investici nebo z dědictví.
Takový pronajímatel má ovšem o svůj majetek logicky obavy. Jednak vám dá nejspíše pouze smlouvu na dobu určitou v trvání jednoho roku, přičemž vám ji bude neustále o ten jeden rok prodlužovat. To není žádná velká jistota bydlení a třeba pro rodiny to může být určitý problém.
Lidé si majetek hlídají
Dále mu potom občanský zákoník dovoluje, aby si svůj majetek chodil kontrolovat. “Majitelka bytu si ve smlouvě vymínila, že stav může chodit kontrolovat každých 14 dní. A bohužel toho také využívá,” říká pro server Mix24.cz třiadvacetiletá Sofie Krátká, která si spolu s kamarádkou pronajala byt v Praze.
Pro takové kontroly platí určitá pravidla. Předně by měly být ohlášeny, a to například ústně, dopisem či emailem. Ovšem existuje tu výjimka, které lze snadno zneužívat. Pokud má majitel bytu podezření, že zde dochází ke škodám na majetku, může do bytu vstoupit neprodleně a bez předchozího oznámení.
Čtěte také: Důchodci nafasují novou průkazku. Kdo ji nebude mít, bude muset platit více peněz za zboží a služby
“Kontrola u nás vždy trvá alespoň půl hodiny. Majitelka obchází byt a zevrubně kontroluje, zda jsme ho neponičili, hlavně kuchyňskou linku. Hlídá také, jak si uklízíme, ale to podle mě už nemůže,” říká Sofie Krátká.
Foto: Shutterstock, zdroje: eDomovnice, Ulov domov