V minulém století se Rusové pokusili o poněkud kontroverzní experiment. Ve snaze dokázat jejich blízkou příbuznost, hodlali zkřížit člověka s lidoopem a vytvořit nezlomného hybrida. Tento pokus ale skončil fiaskem a autora experimentu následně veřejnost zavrhla.
Počátky umělého oplodňování
Ústřední postavou experimentu vytvoření hybrida člověka a lidoopa byl ruský vědec Ilja Ivanovič Ivanov. Ten byl ve své době velice uznávaným, studoval v Paříži a své poznatky následně využil i ve své vlasti v oblasti rozmnožování hospodářských zvířat, za což byl i nejvyššími ruskými představiteli oceňován.
Do povědomí se Ivanov dostal organizací oplodňování klisen spermatem odebraným od hřebců. Toto opakoval i u jiných druhů zvířat, přičemž si od této techniky sliboval zejména zvýšení porodnosti u vybraných živočichů. A skutečně to byl pokus úspěšný, jelikož se povedlo několikanásobně zvýšit porodnost testovaných tvorů, než kdyby rozmnožování probíhalo přirozeně.
Od zvířat ke člověku
Vědec Ivanov ale chtěl své pokusy posunout na další úroveň, a tak na zoologické konferenci ve Vídni přednesl svou touhu dokázat blízkou příbuznost člověka s šimpanzem. Toto chtěl uskutečnit prostřednictvím experimentu, kde by byla samice šimpanze uměle oplodněna mužským spermatem, nebo naopak by byla žena oplodněna spermatem samce šimpanze.
Ohledně blízké vazby člověka s šimpanzem se odvolával na další přední evropské vědce. Pro svůj pokus získal i potřebnou podporu. Od pařížského Pasteurova ústavu dostal k dispozici novou výzkumnou stanici ve Francouzské Guineji, přičemž zde měl mít více než dost šimpanzů pro své pokusy. Potřebné finance nakonec Ivanov získal až od Sovětské akademie věd, jež jemu projektu poskytla podporu v přepočtu ve výši 3,3 milionu korun.
Pokus skončil fiaskem
Ivanův projekt ale nešel tak, jak si jej ruský vědec představoval. Hned po příchodu do výzkumné stanici ve Francouzské Guineji jej čekalo velké rozčarování. Z moderní stanice nebylo téměř nic, pracovali zde jen dva veterináři. S hromadami šimpanzů to bylo také trochu jinak. Šimpanze výzkumná stanice od lovců sice opravdu nakupovala, ale jednalo se pouze o mláďata, jímž lovci zabili matku. Více než polovina z nich navíc v zajetí umřela.
Zoufalý Ivanov i přesto zkusil oplodnit tři šimpanzí samice mužským spermatem, ale pokus byl neúspěšný. Šimpanzí samice ve stanici byli pro Ivanova naprosto nepoužitelné. Svou pozornost tak obrátil na oplodnění žen spermatem samců šimpanze.
Od samců neměl Ivanov problém odebrat sperma, horší už bylo najít ženy, které by byly ochotné se experimentu zúčastnit. Proto mladým Afričankám utajoval podstatu pokusu, takže vůbec netušily, o co jde.
Experiment skončil neúspěchem, navíc se v jeho rodném Rusku rozkřiklo o jeho praktikách s mladými Afričankami. Sovětská akademie věd tak dala od něj ruce pryč, navíc se stal Ivanov nepřítelem režimu. A když přišlo obvinění podané Orestem Neymanem ze sabotáže, byl Ivanov zatčen a poslán na pět let do Alma Aty. Zde v roce 1932 zemřel na mozkovou mrtvici.
Foto: Shutterstock, zdroj: ScientificAmerican, Interestingengineering
Teď se o něco podobného snaží Eurosojuz. Ten by chtěl Kalergiho doktrínou podpory masové migrace z jiných tmavých islámských kultur a míšením ras docílit vytvoření světlehnědého hybrida s nízkým IQ, jako prototyp nového euroobčana bez vlasteneckých kořenů a cítění, kterému by bruselské panstvo mohlo snáze vládnout pomocí náboženství islámu. O co Bruselu jde, už před dvanácti lety nás varoval česko-britský spisovatel Benjamin Kuras. https://www.euro.cz/byznys/jak-zabit-civilizaci-821461
Dle úrovně české vlády se pokus zdařil.
Zvrhlý a naprosto stupidní pseudo – experiment ,který se nemohl zdařit!!!!!!!!§Ale to v té době nemohli vědci vědět!!!!!!!!!