Dosud je mezi lidmi rozšířená představa, že rizikové kontakty s člověkem nakaženým koronavirem trvají 15 minut a déle. Do značné míry za to může hygiena, která se ptá právě po těchto kontaktech, jež potom obvolává. Jenže doba, kterou s nakaženým člověkem trávíte, pouze zvyšuje pravděpodobnost nákazy. Ta je přitom vysoká i při letmém setkání. K přenosu viru stačí několik sekund, varuje imunolog, biochemik a profesor patologie Zdeněk Hel v rozhovoru pro server idnes.cz. Spolu s dalšími experty v rámci Iniciativy Sníh se Hel zabývá zmírněním dopadů koronavirové epidemie.
“Virem se nakazíte za pár sekund. Nevěřil mi to ani pan premiér. On říkal, že byl s nakaženým prezidentem Macronem v jedné místnost a nenakazil se. Ale je to individuální. Někteří lidé jsou rezistentní. Ale viru je jedno, jestli jste s někým ve styku patnáct minut nebo několik sekund,” uvedl Zdeněk Hel pro idnes.cz.
Vzhledem k tomu doporučuje lidem, aby necestovali, pokud k tomu nemají vážný důvod. “Pokud nemusíte používat MHD, nepoužívejte ji. Nepoužívejte výtahy, raději choďte pěšky. Na ulici se raději vyhýbejte lidem. Představte si, že vedle vás někdo vyfoukl cigaretový dým a vy tím místem za okamžik projdete. Ten kouř přece ucítíte. Tím samým způsobem se chová virus,” říká Zdeněk Hel.
Podle něj ani roušky neposkytují spolehlivou ochranu. Přirovnává to k šíření vyfukovaného kouře do prostoru. Pokud člověk pomyslně vydechne s nasazenou rouškou, stejně se kouř šíří prostřednictvím okrajů roušky. Rozdíl je v tom, že bez roušky by se šířil ještě rychleji. Přenosu infekce tak spolehlivě brání pouze dobře utěsněný respirátor. Právě jejich povinné nošení v uzavřených prostorách vláda zvažuje nařídit.
V současné době už se Českou republikou šíří nová, agresivnější mutace koronaviru. Podle odborníků může do měsíce způsobit velké problémy. Vzhledem ke své rychlosti šíření totiž převáží nad ostatními variantami.
Foto: Shutterstock