Německému vědeckému týmu se podařil vskutku husarský kousek. Na základě jeho výzkumu je možné říct, že koronavirus Sars-Cov-2 lze zničit pomocí běžně dostupných ústních vod. Toto zjištění může pomoct snížit potenciál nákazy.
Vědecká skupina složená z molekulárních a lékařských virologů z univerzity v Bochumi zjistila, že některé, na trhu běžně dostupné, ústní vody dokáží deaktivovat koronavirus. Jejich zjištění publikoval odborný magazín Journal of Infectious Diseases, takže opravdu nejde o nějaký výstřel do tmy.
Sníží virovou nálož a zamezí šíření
Vědci netvrdí, že pozitivního člověka dokáží ústní vodou plně vyléčit. Jak se ale ukazuje, její použití by léčbu mohlo usnadnit a navíc výrazně oslabit potenciál viru pro jeho další šíření. Použití ústní vody totiž citelně snižuje virovou nálož v oblasti úst a hltanu Covid-19 pozitivních pacientů. Právě virová nálož je jedním ze zásadních faktorů pro to, jak těžký bude mít nemoc průběh a jak moc je daný člověk infekční.
Odborníci mluví především o tom, že použití ústní vody by mohlo mít významný efekt v prevenci, kdy by se využívalo například před vyšetřením zubním či jiným lékařem. Vědci však upozorňují, že nakažení lidé by se neměli sami léčit ústní vodou. Zároveň neplatí, že by ústní voda pomáhala před nákazou chránit.
Vědci otestovali celkem osm ústních vod různých složení, které jsou běžně dostupné v lékárnách nebo drogeriích. Vždy provedli poměrně jednoduchý test, kdy ústní vodu smíchali s částicemi viru a zátěžovou látkou, která simuluje efekt slin v ústech. Tento mix pak po třicet vteřin míchali, aby napodobili efekt kloktání. Následně pro určení virového podílu použili takzvané Vero-E6 buňky. Ty jsou na Sars-Cov-2 velmi citlivé.
Tři ústní vody v testu excelovaly a virus zcela odstranily
Výsledky jsou přinejmenším překvapivé. Všechny ústní vody redukovaly počáteční virovou nálož. Tři přípravky ji snížily dokonce natolik, že po třiceti vteřinách nebylo po viru žádné stopy. Šlo o ústní vody Listerine Cool Mint, Iso-Betadine a Dequonal. Dalšími testovanými vodami byly: Cavex Oral Pre Rinse, Chlorhexamed Forte, Dynexidine Forte, Octenident und ProntOral.
Autoři studie upozorňují na to, že ústní vody nejsou vyloženě vhodné pro léčbu nemoci Covid-19. “Kloktání ústní vodou nedokáže zabránit produkci virů v buňkách,” uvádí Toni Meister, jeden z hlavních autorů studie. “může ale virovou nálož dočasně snížit a tím snížit potenciál nákazy tam, kde je nejpravděpodobnější, tedy v prostoru úst a hltanu.”
Bochumská skupina teď chce spustit klinickou studii, ve které by doložila účinnost ústních vod proti Covid-19. Bude třeba prokázat především to, že efekt se dostavuje také u samotných pacientů, nikoliv jen v laboratorních podmínkách. Je to však pravděpodobné.
Foto: Freepik