Jak se zdá, koronavirus je citlivý na celou řadu různých látek a jejich postupné poznávání může lidstvu pomoct s ním účinně bojovat. Vědci nyní odhalili další zajímavý fakt. Koronavirus prý částečně likviduje přírodní repelent proti komárům, který obsahuje látku zvanou citridiol. Britští vojáci tento repelent preventivně používají už od dubna a nyní se armádním expertům podařilo potvrdit jeho účinky.
Sprej dokáže virus částečně zničit
Britské ministerstvo obrany vydalo obsáhlou studii laboratoře Porton Down-based Defence Science and Technology (DSTL), která podrobně testovala účinky repelentu zvaného Mosi-guard, jenž obsahuje látku citridiol, a to na plastu a umělé kůži. Náměstek ministra obrany Jeremy Quin následně informoval veřejnost o tom, že sprej obsahující citridiol “může zabít virus”.
Podle všeho šlo o určité zjednodušení, kterého se politici rádi dopouštějí. DSTL je ve svém vyjádření přeci jen opatrnější, ale přesto její závěry vzbuzují optimismus. Studie uvádí, že po použití spreje došlo k “určité ztrátě viru” na latexové kůži hodinu poté, co na něj byl sprej použit. Zároveň ale dodává, že virus nebyl zlikvidován zcela a částečně se po čtyřech hodinách dokázal obnovit.
Spreje na bázi citridiolu začaly být britskou armádou používány v dubnu, na vrcholu koronavirové pandemie. Tento experiment vycházel z poznání, že jsou účinné proti jiným typům koronaviru. Dokáží například zničit smrtící virus Sars. Podle ministra obrany Bena Wallace šlo o kontrolované používání sprejů, které nemohlo mít žádné negativní účinky a mělo představovat další vrstvu ochrany pro armádu, s níž se počítalo jako s důležitou složkou, pokud by se koronavirová epidemie v zemi ještě více rozšířila.
Látka získávaná z eukalyptu
Zatím není známo, nakolik může být použití repelentů proti komárům opravdu účinné a zda může jít o efektivnější alternativu mytí rukou a využívání dezinfekcí na bázi alkoholu. To vše bude ještě předmětem zkoumání, ale jde každopádně o zajímavé zprávy.
Citridiol je přírodní látkou, která je získávána z několika druhů eukalyptového oleje a na trhu je běžně dostupná jako alternativa chemického Deetu. Konkrétně použitý sprej Mosi-guard vyrábí malá společnost z Leedsu Citrefine. Je dostupný také v českých lékárnách.
Nejde přitom o první běžně dostupný přípravek, který se ukázal být proti koronaviru účinným. Před několika týdny se němečtí vědci pochlubili se zjištěním, že na virus zabírají také některé ústní vody.
Foto: Freepik