Spojené státy americké dosáhly nezáviděníhodného rekordu. Ve středu bylo hlášeno 50 700 nově nakažených koronavirem. Je přitom pravděpodobné, že tento rekord brzy padne a bude se ještě nějakou dobu navyšovat. Na Twitteru se pak objevila vizualizace nelichotivých statistik. Jistý uživatel vytvořil mapu podle obvodů, kdy červeně označil ty obvody, které v posledním týdnu oznámily více než 50 případů na 100 000 obyvatel. To je přitom podle epidemiologů hranice, kdy by se měly obnovit restriktivní opatření.
Sto tisíc případů denně?
“Než jsem vytvořil tuto mapu, nedokázal jsem si představit, jak špatná situace v USA panuje,” uvedl uživatel Ste JM.
https://twitter.com/stejormur/status/1278366130009186305?ref_src=twsrc%5Etfw%7Ctwcamp%5Etweetembed%7Ctwterm%5E1278366130009186305%7Ctwgr%5E&ref_url=https%3A%2F%2Fwww.focus.de%2Fpolitik%2Fausland%2Fcorona-hotspots-in-den-usa-berater-befuerchten-mega-ausbruch-so-sieht-die-lage-in-den-usa-hotspots-aus_id_12164078.html
Navzdory tomu, že se koronavirová situace v USA vyvíjí všelijak, jen ne dobře, prezidenta Donalda Trumpa to příliš nezajímá. Hospodářství se podle něj brzy zotaví a “virus zkrátka někdy prostě zmizí”. Tak se americký prezident vyjádřil v rozhovoru s televizní stanicí Fox Business.
Jak moc Trump nebezpečí zlehčuje, dokazuje také to, jakým způsobem si dělal legraci ze svého konkurenta o prezidentský post v blížící se kampani. Na rozdíl od Trumpa totiž Joe Biden nosí roušku, k čemuž se americký prezident vyjádřil ironicky. “Prosím noste roušky,” vyzval přitom krátce předtím Jerome Adams, který je jedním z členů uskupení Corona Task Force. Hlavní americký virolog Anthony Fauci pak v americkém senátu upozornil, že počet nakažených za den se brzy zvýší na 100 000, pokud se lidé nezačnou chovat zodpovědněji.
Aby toho nebylo málo, 4. července je národní svátek. Den nezávislosti je přitom obvykle příležitosti k velkým oslavám po celé zemi a také k pořádání akcí pro mnoho tisíc lidí. Některé státy americké federace chtějí dát oslavám volný průchod, jiné se rozhodly svobodu poněkud omezit a uzavřely například pláže.
Čtěte také: Rozjíždí se koronavirus nanovo? Novým centrem se může stát Peking, kde už panuje válečný stav
Hrozivá čísla ze slunných států
Aktuálně se s koronavirem potýkají především státy na jihozápadě USA. Jde o Aljašku, Arizonu, Kalifornii, Georgii, Idaho, Oklahomu, Jižní Karolínu a Texas. Jak moc kritická situace je, dokazují také zákazy některých států, které znemožňují vstup lidí z nejvíce postižených oblastí.
Jen v Arizoně bylo dosud potvrzeno více než 84 000 případů lid s koronavirem. Podle listu New York Times překročily všechny okresy tohoto státu kritickou hranici 50 nakažených na 100 000 obyvatelů. Některá místa mají přitom těžko uvěřitelnou míru promořenosti: oblasti jako Santa Cruz se 3921 pacienty na 100 000 obyvatel nebo Javajo se 3338 případy na stejný počet jsou tikajícími bombami. Podle deníku The Arizona Republic už je přitom obsazeno 88 % lůžek jednotek intenzivní péče. Arizonskému guvernérovi Dougu Duceymu nezbylo, než přijmout podobná opatření, která platila do poloviny května. Zavřely tak bary, noční kluby, kina a fitness studia. Ani shromáždění více než 50 osob nejsou povolena.
Reagovat musí také na Floridě, kde před oslavami nezávislosti uzavřeli pláže v Miami, Fort Lauderdale a Palm Beach. Z celkem 67 okresů tohoto prosluněného státu je pouze jeden pod hranicí 50 případů na 100 000 obyvatel. V průměru má Florida na tento počet 740 nakažených. V tomto státě přitom o opatřeních rozhodují jednotlivá města, kterým republikánský guvernér Ron DeSantis pravomoc přenechal.
Problematický Texas pravděpodobně doplácí na to, že ambiciózní guvernér Greg Abbott uvolnil koronavirová opatření příliš brzy, když chtěl pomoci nakopnout hospodářství. Teď se k nim musí vracet, protože ho k tomu dohnaly městské rady v tomto státě. Druhý nejlidnatější stát USA aktuálně dosahuje smrtnosti na koronavirus, která před třemi měsíci panovala v New Yorku.
Foto: Freepik