Ministr zdravotnictví Roman Prymula se vyjádřil k nové studii Světové zdravotnické organizace, ve které se konstatuje, že nadějný lék remdesivir nezlepšuje vyhlídky pacientů na přežití ani nezkracuje délku hospitalizace.
Studie přitom vyšla v tu nejméně vhodnou dobu, vzhledem k tomu, že vláda před pár dny objednala deset tisíc dávek preparátu za 200 milionů korun. “Informace je poměrně překvapivá. Vysoká účinnost preparátu nebyla potrvrzena a dokonce se dá říci, že byla poměrně malá,” uvedl Roman Prymula v tradičním videovzkazu na svém Twitteru. Dodal také, že remdesivir je dnes v České republice využíván pouze u lehčích případů, kdy brání přechodu k závažnějšímu průběhu nemoci.
Co se ví o účinnosti Remdesiviru? pic.twitter.com/i7mCT4aQMx
— Roman Prymula (@profesorPrymula) October 17, 2020
Roman Prymula se poměrně překvapivě vyjádřil také k různým mýtům a konspiračním teoriím, které o koronaviru kolují internetem. Jednou z nejčastějších otázek přitom je, zda má virus přirozený původ, nebo zda byl zkonstruován v čínské či jiné laboratoři jako biologická zbraň, která má za cíl zlikvidovat lidstvo jako takové.
Podle Prymuly má virus přirozený původ, ale ministr zdravotnictví přeci jen překvapil, když dodal, že se s ním pravděpodobně v laboratoři pracovalo a právě odtud unikl. “Konspiračních teorií je celá řada, ale myslím si, že virus se skutečně vyskytl přirozeně a pouze se s ním v laboratoři pracovalo,” řekl epidemiolog.
Ministr zdravotnictví také znovu reagoval na hojně omílaný výrok a sice, že roušky jsou stejně k ničemu. “To určitě není pravda. Rouška logicky ovlivňuje proud vydechovaného vzduchu. Mají význam, pokud je nosíme všichni,” uvedl Prymula, který nicméně připustil, že textilní roušky nejsou příliš účinné v prostředí, kde je vysoká nálož koronaviru. “To by nás určitě neochránily.”
Čtvrtina Čechů považuje podle průzkumu roušky za zbytečné. Poslechněte si, co si o tom myslím. pic.twitter.com/LNvU3glo1N
— Roman Prymula (@profesorPrymula) October 17, 2020
Foto: Twitter R. Prymuly