Čína už nepokrytě tvrdí, že koronavirus unikl z americké laboratoře. Dokonce jmenuje konkrétní instituci, jako pravděpodobné místo úniku uvádějí tajemnou marylandskou laboratoř Fort Detrick. Tato obvinění v posledních dnech opakoval mluvčí ministerstva zahraničí, státem vlastněná média či přední vědci. Ti všichni také žádají Světovou zdravotnickou organizaci (WHO), aby na místo vyslala svůj tým, podobně jako to udělala v případě čínského Wu-chanu, kde se experti snaží přijít na to, zda náhodou koronavirus neunikl z místní laboratoře, kde probíhal výzkum netopýřích koronavirů.
“Pokud Spojené státy americké respektují fakta, měly by otevřít biologickou laboratoř ve Fort Detricku, ukázat větší transparentnost, co se týče dvou set zámořských biologických laboratoří a pozvat odborníky WHO, aby provedli výzkum původu viru v USA,“ uvedla mluvčí ministerstva zahraničí Chua Čchun-jing. Tato výzva je nyní hojně sdílena nejen na čínských, ale také třeba ruských nebo íránských sociálních sítích.
Laboratoř ve Fort Detricku si Číňané nevybrali náhodou. Bývá totiž spojována s vývojem biologických zbraní, ale tento program byl podle oficiálních informací ukončen už v roce 1969. Laboratoř ale funguje dále. Zaměřuje se na výzkum virů a bakterií, jako je antrax nebo ebola. Podílela se rovněž na vývoji vakcín proti nim.
V srpnu 2019 navíc došlo k dočasnému uzavření této laboratoře. Důvodem měly být nedostatečně zajištěné mechanismy pro likvidaci odpadních vod a porušování bezpečnostních pravidel. Centrum pro prevenci a kontrolu nemocí (CDC) však ujistilo místní obyvatele, že nedošlo k žádnému ohrožení.
Těchto souvislostí však využívají Číňané a snaží se pozornost ze své země napřít někam jinam. Státem kontrolovaná média tak nepokrytě tvrdí, že laboratoř byla ve skutečnosti zavřena kvůli tomu, že odtud unikl právě koronavirus. Časově by to snad i vycházelo.
A pak je tu ještě jedna podivná okolnost, která hraje této verzi do karet. Čínská média poukazují na nákazu přibližně šedesátky seniorů v nedalekém domově důchodců ve Springfieldu, kteří po těchto událostech onemocněli zvláštní nemocí, která způsobovala silný kašel a problémy s plícemi. O případu informovala i americká média s tím, že se mělo jednat o rhinovirus, který se projevuje do určité míry podobně jako koronavirus.
Hlavní čínský epidemiolog Ceng Kuang z čínského Centra pro kontrolu nemocí žádá po Světové zdravotnické organizaci prošetření celé záležitosti. “USA mají biologické laboratoře všude po světě,” řekl Kuang. “Proč jich mají tolik. Jaký je jejich účel?“
Tým WHO v současné době operuje v čínském Wu-chanu. Zde zjistili, že koncem roku 2019 ve městě bylo už třináct různých mutací a nevylučují tak možnost, že se sem mohl rozšířit odjinud. Experti nevyloučili ani možnost, že virus mohl uniknout ze zdejších laboratoří.
Foto: Shutterstock