Krom jiného ukázal koronavirus také problematičnost současné práce s informacemi. Vzhledem k tomu, že v počátcích o tomto viru nebylo mnoho známo, objevovaly se nejrůznější informace. Řada z nich byla částí odborné veřejnosti šmahem odsouzena jako konspirační teorie. To si potom vzaly za své obří internetové platformy jako Google nebo Facebook, které se podle toho chovaly a příspěvky, jež šly proti hlavnímu proudu, rovnou mazaly nebo alespoň označovaly jako podezřelé.
Mnozí marně volali po tom, že se tu děje novodobá forma cenzury, která nerozlišuje mezi opravdovými konspiracemi a snahou dobrat se pravdy na základě debaty o možných verzích. Jistě, nejrůznější zkazky o tom, že očkování je ve skutečnosti čipování nebo že koronavirus šíří 5G sítě, je nutné okamžitě označit za nesmysl. Jenže spolu s těmito do nebe volajícími hloupostmi se svezly i názory, které vyslovovali nejen laici, ale i experti.
Třeba ten o původu viru. Od počátku epidemie se v drtivé většině médií jede narativ o tom, že virus je přírodního původu a že se na člověka přenesl zřejmě na některém ze špinavých čínských tržišť.
Jenže pak tu byly docela znepokojivé informace dokládající trochu jiný sled událostí. Koronavirová epidemie začala v čínském městě Wu-chan. Shodou náhod se právě tady nachází laboratoř, která zkoumala koronaviry získané z netopýrů. Po vypuknutí epidemie tuto laboratoř Čína hermeticky uzavřela, ale zároveň dementovala, že by virus unikl odtud.
Většina jakoby se jala bezmezně věřit čínskému režimu a vše ostatní označovala za nebezpečné konspirace. Je pravdou, že spojení slov virus a laboratoř je zkrátka znepokojivé, obzvlášť když výsledek byl takový, jaký byl. Jenže nikdo z vážně uvažujících lidí přeci netvrdil, že Čína vypustila virus záměrně jako zbraň. Experti, kteří razili teorii o úniku viru z laboratoře, v drtivé většině případů hovořili o tom, že koronavirus zřejmě unikl omylem. Část z nich potom uvažovala o tom, že unikl v uměle upravené podobě, ale nikoliv proto, aby snad více zabíjel, ale proto, že se na něm zkrátka dělaly experimenty a v nějaké fázi došlo k úniku.
Buď jak buď, řada vědců byla na podobné teorie doslova vysazená a několik odborných článků způsobilo, že ti, kdo uvažovali o úniku viru z laboratoře, byli označeni div ne za kacíře.
Jenže fakta stále více ukazovala, že virus skutečně mohl Číňanům uniknout. Naposledy se objevila informace, že v listopadu roku 2019, krátce před prvním zdokumentovaným případem nákazy, náhle onemocněli tři zaměstnanci Wuchanského institutu virologie a museli vyhledat nemocniční péči.
Těch podezření už je zkrátka příliš na to, aby bylo možné je ignorovat a razit dále teorii o přirozeném původu a přenosu viru. Dokonce už i Facebook přestal mazat příspěvky o tom, že virus unikl z laboratoře. A po Donaldu Trumpovi tuto možnost zmínil i současný americký prezident Joe Biden, který nařídil další vyšetřování tajnými službami. Jasněji by mělo být už brzy.
Foto: Shutterstock