Kdo by snad od mise Světové zdravotnické organizace (WHO) v čínském Wu-Chanu očekával definitivní odhalení skutečného původce viru, musí být zklamán. Experti zatím záhadě nedokázali přijít na kloub a podle prozatimní zprávy šéfa výsadkového týmu Bena Embareka stále vychází z toho, že původcem viru jsou netopýři. Uvedl také, že únik viru z laboratoře, o kterém se hlasitě spekulovalo, je nepravděpodobný.
Podle vědců se koronavirus na člověka zřejmě nepřenesl přímo z netopýrů, ale využil k tomu mezihostitele. Tím byl nejspíše luskoun. Toto zvíře platí v Číně za delikatesu. Ceněné jsou jeho šupiny, které čínská medicíny používá k léčbě řady nemocí. Je paradoxem, že to byly možná ony, co přispělo k rozjetí obří pandemie. Číňané však považují za delikatesu i samotné netopýry. Stále je tak ve hře možnost, že se virus na člověka dostal přímo z nich.
“Vzhledem k tomu, že se virem SARS-CoV-2 snadno nakazí také norci a kočky, naznačuje možnost, že jeho rezervoárem mohou být i další živočichové. Dosavadní výzkum je nedostatečný,” uvedl představitel čínské národní zdravotnické komise Liang Wan-nien, který expertům z WHO na místě pomáhá.
Jako jedna z prvních na možnost umělého původu viru upozornila česká bioložka Soňa Peková, jejíž vyjádření ke koronaviru se však později ukázala být přinejmenším diskutabilní. Peková se však před pár dny k původu viru znovu vyjádřila. Trvá na tom, že sice pochází z netopýrů, ale unikl z laboratoře, kde byl upraven. Peková pak zašla ještě dále, když prohlásila, že nové mutace zřejmě někdo vytváří uměle.
“Moje poselství se od jara nezměnilo: Najděte tu jeskyni, ze které to vylétá, zavřete ji, zavřete její zaměstnance i její management. Mně nikdo nevymluví, že ta mrcha či mrchy nejsou nějak uměle modifikované. Mnozí říkají, že se máme připravit na další pandemie. Panebože, v žádném případě. Tohle se nesmí stát precedentem,” uvedla Soňa Peková pro časopis Reflex.
Foto: Shutterstock