Americká banka JP Morgan Chase & Co. české koruně příliš nevěří. Ve své analýze ji označila za jednu z nejvíce nadhodnocených měn na celém světě, což není úplně pozitivní vizitka. Ta navíc anticipuje citelný propad, který pro spotřebitele v České republice přinese nepříjemné zdražování, s nímž se navíc Česká republika začíná potýkat už teď, a to ještě očekávaný propad kurzu koruny nenastal.
Je nutno říci, že analytici ve svých prognózách nezohledňují nějaké emoce, ale vycházejí vždy z tvrdých dat. V tomto případě zkoumají reálný kurz měny, jež zohledňuje různou míru inflace v té které zemi. Z tohoto hlediska je nejvíce nadhodnocenou měnou světa čínský jüan. Bohužel, česká koruna si v tomto srovnání 32 světových měn nevede o mnoho lépe.
V současné době je koruna skutečně nejsilnější za poměrně dlouhé časové období, což hraje do karet hlavně těm, kdo se v létě chystají na dovolenou. Nemusí být od věci si peníze směnit už dnes, kdy je to velmi výhodné. Za euro totiž zaplatíte 25,52 koruny a za dolar potom dokonce jen 21,02.
Je to skutečně poměrně překvapivý vývoj, když si vzpomeneme na to, co se s korunou dělo po loňském vypuknutí koronavirové pandemie. Tehdy česká měna rychle oslabila o deset procent a euro stálo najednou více než 27 korun a za dolar Češi museli platit 25 korun. Přitom se tak dělo v první vlně epidemie, kterou Česko zvládlo skvěle.
Koruna se nicméně v průběhu dalších měsíců vzpamatovala a začala rychle posilovat. Dnes je tak ještě silnější než byla před pandemií. Právě to se přitom americkým bankéřům příliš nezdá. Vždyť Česká republika se doslova propadla do koronavirové marastu a navíc má jednu z nejvyšších inflací v Evropě.
Proto JP Morgan Chase & Co. svým klientům radí, aby se korun začali zbavovat, protože nejpravděpodobnějším vývojem této měny je pokles. Pravdou ale je, že to zdaleka není jisté. Jak totiž upozorňují čeští ekonomové, Česká národní banka bude zřejmě jednou z prvních centrálních bank, která bude zvyšovat úrokové sazby. A to by mělo hrát koruně do karet.
Česká ekonomika, jakkoliv je na tom špatně, přitom v průběhu epidemie dokázala překonávat pesimistické prognózy ekonomů a teď má poměrně slušně našlápnuto k rychlému růstu. “Pokud se podaří pandemii stabilizovat, tak to bude jeden z důvodů, proč by koruna mohla být silnější,” uvedl pro deník E15 ekonom Pavel Sobíšek z UniCredit Bank. Podle něj by na konci roku mohlo euro stát 25,40 korun a dolar by mohl být k mání za 20,50 koruny.
Foto: Shutterstock