Sezóna pro české turisty nezačíná vůbec dobře. Mnoho z nich totiž zjišťuje, že nikam neodjede, a to navzdory tomu, že už má nějakou dobu nakoupen zájezd. Krach velké cestovní kanceláře tomu však zamezil. Teď se bude hrát o to, jak rychle dostanou odškodnění. V některých případech mohou peníze uvíznout i na delší dobu, což znamená, že si lidé nebudou moci objednat náhradní dovolenou.
Může se to týkat i vás
Krach významné cestovní kanceláře FTI Touristik udělal čáru přes rozpočet nejen německým cestovatelům, ale i těm českým a mnoha dalším. Jde totiž o třetí největší cestovku v celé Evropě. Tradičně si u ní objednávali zájezdy také lidé z České republiky, a to přes nejrůznější zprostředkovatelské agentury, jako je například Invia. Možná si říkáte, že jméno FTI vám nic neříká a že jste si zájezd objednali u jiné cestovní kanceláře. Ale pozor, tento koncern provozoval hned několik různých značek. Vedle té hlavní jde například o BigXtra nebo 5vorFlug, která se specializovala na zájezdy na poslední chvíli.
Před několika dny se celá skupina FTI dostala do neřešitelných problémů a skončila v insolvenci. Nejprve zrušila zájezdy do 6. července a jednala o tom, zda by ty další náhodou nemohla převzít konkurence, ale to se nepovedlo. Podle serveru ZDF Heute jsou teď zrušeny veškeré plánované cesty.
“To je hrozné. Objednali jsme si dvoutýdenní dovolenou od společnosti BigXtra. Až z médií jsme se dozvěděli, že zkrachovala a nikam nepojedeme. Nevíme vůbec, na koho se obrátit. Nikdo nás nekontaktoval,” uvedla paní Marie Kopecká z Karlových Varů.
Peníze se vrátí jen někomu
Podle všeho mohou být postiženy tisíce klientů z České republiky. Nejde přitom pouze o zájezdy operované z německých letišť. Koncern FTI už nějakou dobu nabízel také lety z Prahy, čímž lákal ještě více tuzemských cestovatelů.
Lidé, kteří si objednali kompletní zájezd, mají nárok na náhradu zaplacené částky z Německého fondu pojištění cestovních kanceláří (DRSF). Je však otázkou, jak rychle bude výplata probíhat a zda bude někdo komunikovat s českými klienty. Ti by však měli mít možnost obrátit se na české agentury, kde si zájezd koupili. Pokud jste si ho ale pořídili přímo od cestovky, je třeba obrátit se na příslušná místa v Německu.
Čtěte také: Skandál v Chorvatsku. První turisté odhalili, co se tam stalo. Češi zvažují, zda letos vůbec vyrazit
Ovšem pozor. Pojištění se vztahuje pouze na kompletní zájezdy, nikoliv na služby, které jste si od FTI pořídili jednotlivě. Společnost totiž prodávala i samostatné lety, pobyty v hotelu, výlety nebo transfery na místě. To jsou již pohledávky, které je třeba přihlásit do insolvenčního řízení, což nemusí být jednoduché a navíc nelze očekávat, že byste je v plné výši dostali zpět. Spíše půjde třeba jen o náhradu ve výši 10 nebo 20 %, a pak je otázkou, zda se vyplatí celou anabázi vůbec podstupovat.
Foto: Shutterstock