Vždy, když se v nějaké oblasti objeví bublina a obrovský zájem, je potřeba se mít na pozoru. Je totiž docela pravděpodobné, že to nemusí pro všechny dopadnout dobře. Své příležitosti se totiž v takové chvíli chytají i nejrůznější vykukové nebo jen dobrodruzi, kteří vidí jen rychlé peníze, ale všechno zdaleka nedomyslí.
Nějak se to pokazilo
To se zřejmě přihodilo i tentokrát v rámci boomu domácích solárních elektráren. O ně byl velký zájem už v minulých letech, ale objednávky doslova vystřelily v minulém roce, kdy cena energií šla prudce nahoru a lidé chtěli být co možná nejvíce soběstační a zároveň něco ušetřit. Zároveň šlo o jednu z experty doporučovaných cest.
Pravda je ale taková, že solární panely na střechu nejsou zrovna levnou záležitostí a podle některých odborníků je jejich návratnost sporná, obzvlášť při dnešních vyšponovaných cenách. Částečně mohou pomoci štědré dotace, ovšem ty je možné čerpat až po dokončení solárního zařízení.
Tisíce Čechů však právě teď řeší nemalý problém, který jim způsobila jedna z největších firem v oboru, kterou je Energetický holding Malina. Ten velmi rychle nabral velké množství objednávek s příslibem promptní instalace, ovšem brzy se mělo ukázat, že je to nad jeho síly a kapacity.
Firma se navíc v posledních měsících začala chovat velmi zvláštně. Rozpadlo se její vedení, s klienty pak na čas dokonce přestala komunikovat, o slovo se začali hlásit také její subdodavatelé a vše vypadá tak, jako kdyby společnost směřovala ke krachu.
Kde jsou peníze?
Odhadem totiž na zálohách na fotovoltaické elektrárny, které dosud nebyly postaveny, vybrala kolem 1,5 miliardy korun. Je přitom otázkou, zda ve firmě tyto peníze ještě jsou. Postup společnosti je dále velmi zvláštní. S některými klienty sice začala spoře komunikovat, ovšem na svém webu také spustila jakýsi audit zakázek, kde se mají lidé znovu přihlásit s tím, v jakém stavu se jejich objednávka nachází. Mnozí se podivují nad tím, jak velký nepořádek může v této společnosti panovat.
Server Seznam Zprávy potom upozornil na skutečnost, že ve vedení firmy se pohybovali lidé s pochybnou minulostí. Současný jednatel potom v poslední době začal převádět svůj majetek na jiné osoby. To také nevzbuzuje zrovna důvěru.
Nevyřešeno je dosud přibližně 5000 zakázek. Jde o velké peníze. Jak odhaduje analytik Janusz Konieczny pro server Novinky, v drtivé většině lidé složili zálohu ve výši 300 tisíc korun. Je přitom otázkou, zda se instalace ještě někdy dočkají, případně zda alespoň část peněz dostanou zpět.
Foto: Shutterstock
No jo jednoduše letadlo!!!!CHytrému napověz,hloupého kopni,pokud možno karatistickým kopem!!!!!!!!!!!!
Pokud se někdo nechá uvrtat do takového nesmyslu jakým je domáci FVE, tak dobře mu tak. Každý normální člověk si umí spočítat, že návratnost FVE je nulová, respektive spíše záporná. Ono totiž životnost asynchronního střídače je zhruba 8 let, to samé baterie, takže nejenom že dáte 200k za instalaci FVE, ale potom budete ještě každých 8 let sypat 250k za novou baterii a střídač, na což už vám nikdo žádnou dotaci nedá 😀 . A to se fakt vyplatí 😀 . Průměrná domácnost spotřebuje max 2-3 MWh ročně, to je nějakých 15-20k při současných cenách. S ohřevem vody dejme tomu + 15k. Topení do toho nepočítám, v zimě soláry beztak vyrábí zlomek energie, pro elektrické topení nevyužitelné. Takže jsme někde na 30-35k ročně i vč. ohřevu vody. Tedy za 10 let 350k. Náklady na FVE za 10 let jsou 450k. Za 20 let 700k, tedy to se teprve náklady srovnají. Za 30 let ale budete měnit i panely, takže budete někde na 1,1 milionu. A to v ideálním případě, pokud vám ty panely opravdu vydrží 30 let a nerozbije se vám kromě střídače a baterky nic jiného. Při odběru ze sítě budete po 30 letech na 1,05 milionu, respektive spíše pod milionem, protože cena elektřiny bude klesat, navíc nebudete mít rozvrtaný barák, nemusíte řešit kam s baterkou a dalšíma hovadinama a zejména nebudete muset řešit podvodníky a budete mít klid 😀 .
Naprosto přesně! Chtěl jsem napsat něco podobného, ale Váš komentář je mnohem podrobnější, vč. výpočtů. Takže nezbývá, než jen souhlasit!! 😉
Prosím autora článku aby opravil mylnou informaci, že se jedná o Energet. Prům. Holding (obratově největší firma v ČR, která FVE pro domácnosti ani nedělá). Firmou v insolvenci je samozřejmě Malina.
Hloupost lidi nezná hranice, debilita, lakota, sobeckost a nenažranost. To je ten problém. Chtěli to, tak to mají!