Kolem britské královské rodiny je aktuálně opět velmi rušno. Bohužel to ale nejsou vesměs dobré zprávy. Její členové totiž trpí nejrůznějšími onemocněními, z nichž to nejhorší dostihlo pravděpodobně samotného krále Karla III. Ten přitom sotva dosedl na trůn a už se dozvěděl, že trpí rakovinou.
Možná přijde rychlé střídání
Momentálně bylo oznámeno jeho dočasné stažení z veřejného života, aby se logicky mohl věnovat léčbě. Ovšem už se mluví o tom, že by mohl abdikovat. Část anglické veřejnosti k tomu vyzývá, jelikož se domnívá, že ve svých 75 letech už by králem být neměl. Že by se nemělo pokračovat v tradici jeho předchůdkyně, která vládla až do svého skonu. Tyto hlasy posílily poté, co v lednu odstoupila dánská královna Markéta II. a předala žezlo svému synovi.
Britská veřejnost by si něco podobného přála i ve své zemi. Ostatně, ještě před korunovací Karla III. se mluvilo o tom, že by ho mohl rovnou přeskočit jeho syn William. To se sice nestalo, ale ze současného panovníka nakonec může být jeden z těch, kteří sloužili nejkratší dobu.
Abdikace je totiž ve hře a potvrdil to i bývalý komorník v královském paláci Paul Burrell, podle nějž se Karel skutečně připravuje na odstoupení. “Domnívám se, že k tomu dojde. Král s královnou si na panování vyhradili deset let a podle mě mají od začátku jasný plán, kdy předají trůn Williamovi a Kate,” uvedl komorník. Toto má být jakési přechodné období, aby se princ mohl na plnohodnotné kralování připravit a uzpůsobit si život, ve kterém má aktuálně mnoho jiných aktivit.
Trend je jasný
Jak se ale ukazuje, předávání otěží může přijít podstatně dříve, a to právě ze zdravotních důvodů. Jen těžko si lze představit, že by se britská veřejnost spokojila s dlouhodobě churavějícím králem, který sotva nastoupil na trůn. A ten si to podle všeho dobře uvědomuje.
Je tu navíc i jednoznačný trend z dalších královských rodin v Evropě, kdy se stává abdikace jakousi normou ve chvíli, kdy člověk už nemůže nebo nechce tuto náročnou roli plnohodnotně zastávat.
Foto: Shutterstock