Na první pohled by se snad mohlo zdát, že z nejrůznějších nesmyslných nařízení, kterých Evropská unie v posledních letech vyprodukovala bezpočet, se bude spíše ustupovat, jelikož se ukazuje, do jak slepé uličky jsme se zahnali.
To snad není pravda
Jenže úředníci jedou stále na plné obrátky, a to ve “starém režimu”, kdy omezují všechno možné. A tak se doslova jako blesk z čistého nebe zjevilo nové nařízení, které se týká kotlů na tuhá paliva, mezi které patří ty na dřevo, uhlí nebo biomasu.
Vše by mělo začít platit už od 1. července 2027. Od tohoto data by se na trh měly dostat pouze takové krby a kotle, jež splní mimořádně přísná emisní kritéria. V reálu by to ovšem znamenalo spíše jejich konec, protože takováto zařízení by si běžný člověk nemohl dovolit.
O co jde konkrétně? “I ta nejobyčejnější kamna na dřevo by například měla být povinně vybavena lambda sondou pro sledování kvality spalovacího procesu, elektronicky řízeným servopohonem ovládajícím klapky pro regulaci přísunu spalovacího vzduchu a elektronickou regulací, která by „komunikovala“ s prostorovým termostatem,” uvedl na server TZB Info Zdeněk Lyčka coby šéf Asociace podniků topenářské techniky a zároveň konstruktér spalovacích zdrojů tepla.
Bude to prudký propad
To ovšem není všechno. V důsledku navrhované minimální účinnosti bude docházet k nárůstu počtu požáru kvůli zadehtovaným spalinovým cestám. Současné systémy používané k odvodu spalin by se také musely přestavět na nové, které jsou vhodné pro mokrý provoz.
Zajímavé na tom přitom je, že aktuálně žádné takové spotřebiče vlastně neexistují a jde tedy jen o papírový požadavek úředníků, který však míří přímo na tento průmysl i koncové zákazníky. Pakliže by taková zařízení nevznikla, nebude je možné jednoduše prodávat.
Čtěte také: Čech vymyslel, jak topit bez topení. Ušetří desítky tisíc korun, udělat to může každý
Jak už je zvykem, termín je opět doslova šibeniční a společnosti v oboru podnikající neměly dostatek času na přípravu. Dle odhadů by to mohlo vést k tomu, že se celý trh s těmito zdroji tepla propadne o 80 %, případně bude zcela zlikvidován.
Foto: Shutterstock