Krevní sraženiny v těle vznikají v skrytě, nenápadně a v tichosti. Jsou však velmi nebezpečné a způsobují mnoho komplikací. Je vhodné proto o své tělo preventivně pečovat a nebezpečným stavům předcházet. Sraženina může způsobit trombózu, která je extrémně nebezpečným stavem, jenž často končí smrtí.
Proč dochází ke vzniku krevních sraženin
Tahle zdánlivá maličkost, která je okem sotva viditelná, nám v našem těle může způsobit velké problémy a navodit dokonce i smrt. Za vznikem krevních sraženin mohou stát některé nevhodně užívané léky, nedostatek pravidelného pohybu a sportu, špatný životní styl a dlouhodobě zanedbaný a nezdravý jídelníček. Krevní sraženiny navíc vůbec neohrožují pouze seniory, ale i o dost mladší věkové skupiny.
Nebezpečí vzniku krevních sraženin
Největší problém velmi často nastává právě ve chvíli, kdy krevní sraženina zamezí přirozenému průtoku krve v těle. Některé části těla a orgány v našem organismu se pak nedostatečně prokrvují a okysličují. Nakonec mohou zcela vypovědět svou funkci. Jakmile se krevní sraženina dostane do srdce nebo například do mozku, což jsou životně důležité orgány, nastává situace, kdy bojujeme o život a hrozí smrt.
Kdy okamžitě vyhledat pomoc
Základem zdravého způsobu života je pravidelný pohyb a cvičení, vyvážený jídelníček, kvalitní spánek, dostatek relaxace a dodržování psychohygieny. Pokud i přes prevenci k trombóze dojde, projevuje se to různě. Objevuje se většinou otok nebo zarudnutí. Při ohrožení plic se objeví dušnost, bolest na hrudi, závratě, vykašlávání krve, zrychluje se puls a přicházejí mdloby. Hrozí i mozková mrtvice.
Svou roli hraje i dědičnost, gravidita či nadváha
Předpoklady k tvorbě krevních sraženin jsou v mnoha případech i dědičné, proto si zjistěte zdravotní stav svých předků, ať můžete předejít nebezpečí. Ostražití buďte také v těhotenství, kdy se zvyšuje tlak v těle. Trombóza je nebezpečná i pro ženy, které užívají antikoncepční pilulky. Stejná pravidla platí pro lidi s nadváhou, obezitou, kuřáky a pacienty s rakovinou.
Foto: Freepik