Nejspolehlivější motor je vděčné téma pro všechny auto-moto odborníky. Univerzální odpověď asi neexistuje. Ale můžeme se spolu pokusit sestavit žebříček motorů, které své kvality prokazují již delší dobu. Statisticky vzato budou uvedené motory patřit mezi nejméně poruchové. To vám následně může pomoci s výběrem skutečného dvoustopého držáka.
Benzín
- Subaru 3.0 R6 24v
Boxer od Subaru. Tento benzínový šestiválec s 24 ventilovou technikou, hliníkovým blokem, hlavou a s protilehlými písty si místo na předních příčkách žebříčku zaslouží. Ve starších verzích bylo k nalezení i hliníkové sací potrubí, nicméně u modernizované verze máme již plastové a také lanko ovládající škrtící klapku. Za zmínku stojí i proměnlivé časování ventilů a použití variabilního zdvihu.
Ačkoliv se motorová jednotka postupně modernizovala, žádná z verzí nebyla problémová a motor fungoval výborně i po značných nájezdech. Jediná nevýhoda je pravděpodobně ve vyšší spotřebě. Zřídka se totiž dostanete pod 12l/100km. Motor nalezneme v Subaru Legacy, Outback a Tribeca.
- Toyota 2.0 VVT-i 16v
Benzín od Toyoty je považován za etalon kvality zpracování motorových jednotek a tudíž nesmí na tomto žebříčku chybět. Čtyřválec s dvoulitrem s označením VVT-i disponuje řetězovými rozvody, proměnným časovým sacích ventilů a hliníkovým blokem. O perfektní spalování se stará zešikmená stěna spalovacích komor, která zvyšuje účinnost hoření. Kovaná kliková hřídel je jen třešničkou na bloku, která utvrdí důvěru v tuto pohonnou jednotku.
- Mitsubishi 1.5 16v MIVEC
Přiznejme si, že Mitsubishi nic lepšího než benzínovou patnáctistovku prostě nevymyslelo. Spolupráce automobilky se společností Daimler-Chrysler se vyplatila a vznikl téměř bezúdržbový motor. Elektronické časování ventilů MIVEC, které funguje na principu natáčení vačky tlakovým olejem v závislosti na zatížení a otáčkách motoru. Díky tomu může zařadit tento motor mezi velice spolehlivé.
Nafta
- VW Skupina 1.9 TDI
Legendární motory 1.9 TDI, které v optimálním případě naftu dokonce generovali. Alespoň tak nám to bylo občas prezentováno. Skutečností je, že tyto motory získali svou oblibu z důvodu údajné nesmrtelnost. A často opravdu vozidlo shnilo dříve, než dorachtal motor. Přímý vstřik tedy vyřešil častý problém s přehříváním hlavy.
- Mercedes-Benz 300 D 10v
Motor s naprosto primitivní, ale dokonalou, technologií. Rozvody jsou poháněny osvědčeným řetězem a komůrkové čerpadlo pro distribuci nafty je velmi spolehlivé. Modernizovaná vačková
hřídel dovolí větší otevření sacích ventilů a motor již proto netrpí ztrátami kompresních poměrů.
- PSA 1.4 HDi 8v
“Čtrnácka hadice” z dílny PSA a Fordu je skutečným držákem. Rozvody běží na řemenu, který dle výrobce má ustát 10 let, nebo 240 tisíc kilometrů. Jednoduché turbo, Common-Rail vstřikování a hliníkový blok zaručí dlouhotrvající funkčnost tohoto motoru.
Foto: Shutterstock, zdroj: autorsky komentář, Hotcars
Milion km zvládne najet i obyčejná benzínová 1.4 v jedničkové Fabii. Je to jen o časté výměně kvalitního oleje a stylu jízdy. Staré atmosférické motory byly koncepčně jednoduché a nemělo se na nich co rozbít. Já mám na koncernové 1.6 16v (BTS) nalítáno přes 600 000km a v životě jsem na motor nešáhl. Měním akorát olej, filtry, svíčky. Spotřeba oleje je cca 0,6 l na 10tkm. Dokonce jsou tam ještě původní rozvody :D. Do háje to začalo jít se všemi motory po honbě za emisemi a s nimi spojeným stupidním downsizingem. A také s prosazováním tzv. long life olejů, což byla úlitba firmám, pro které jsou prodloužené servisní intervaly značnou úsporou peněz. Životnost motorů už neřeší, protože to po 5 letech šoupnou do bazaru, kde si to nějaký neznalý chudák koupí. Obecně se zhruba někdy před 10 lety začlo i výrazně šetřit na materiálech, ztenčily se plechy karosérií, ztenčil se lak a stejně tak došlo k šetření na materiálech i u motorů a jejich součástí. Vše se dělá jen z nejnutnějšího množství materiálu, aby to vydrželo alespoň do konce záruky. A netýká se to jen lowcost automobilek, ale i prémiových značek (viz např. motor BMW N47). Nicméně současné oturbované tříválce apod. zhovadilosti miliony km opravdu nenajedou, ani kdybyste tam měnili olej každý den. Po 150tkm jdou tyhle motory do háje. Už jsem dělal několik generálek na litrových třívalcích při 120tkm… Ale pořád je ta generálka levnější, než po 120tkm kupovat za půl míče novou baterku do elektromobilu 😀
Já měl před 20 lety jedničkovou Octavii s tím klasickým 66kw turbodieselem a jak jsem ho kámšovi prodával, tak měla najeto 360 tisíc. On ho po pár letech taky prodal kámošovi, kterého známe oba.To auto jezdí dodnes a teď má najeto opřes 800 tisíc km. Třetí majitel se už ale nevyhnul výměně turbodmychadla a spojky. Po těch naježděných kilometrech se není co divit. Jo a po 18 letech se objevila koroze na předních blatnících dole u prahů, kde se pod plastovým krytem podběhu ukládají nečistoty. U těch starých a ještě poctivých aut bez ekologických nesmyslů, stačilo fakt jen měnit poctivě olej, rozvody a vychytat sem tam nějakou mouchu (selhání nějakého čidla nebo zlomený drát ve dveřích) aby spolehlivě sloužilo dvě a možná i tři dekády. Mám teď v práci možnost jezdit s dva roky starým trojkovým Superbem Laurin&Klement a je to děs. Jezdí se s tím samozřejmě nesrovnatelně líp než s jedničkovou Octávií, ale na přístrojovce furt vyskakují nějaké chyby a každou chvíli musí do servisu. Jet s ním někde do Chorvatska bych měl strach, že něco klekne. Kolegovi se už stalo, že se ten Superb sám od sebe zablokoval, na displaji přístrojovky se spustil alarm a auto nešlo ani odbrzdit ani nastartovat. Musel volat odtahovku. Čím více elektronických a ekologických vychytávek, tím je to horší se spolehlivostí i celkovou provozní výdrží auta.
Jestli dáváte mezi držáky motory od Fordu….. fakt supr dement specialisti—-
výsměch všem od rádo-by chytráků Ford-fuj tajb auta….. NO COMENT
To musely být povětšinou starší auta, tak asi 15,20 a možná sem tam i 25 let nazpátek!!!!!!!!!!!§