Věděli jste o tom, že v Číně se nachází město, které bylo v minulosti osídleno 2 miliony lidí? Zajímá vás, jak vypadá město dnes, zda v něm stále někdo žije a jak dlouho trvalo, než bylo vybudováno? Máme pro vás odpovědi.
Propracovaný podzemní komplex desítek tisíc obydlí
V provincii Henan, západně od Šanghaje, leží město Sanmenxia. Kdybyste měli možnost jej spatřit ze vzduchu, vypadalo by jako soustava zapuštěných bazénů. Ve skutečnosti se ale jedná o propracovaný komplex obydlí, která jsou odolná vůči zemětřesení, v létě v nich je příjemné chladno a v zimě naopak teplo. V době své největší slávy bylo město obýváno 2 miliony lidí. Jak jejich život ve městě vypadal?
Jaké to je bydlet v podzemí? Žádný komfort nečekejte
Jednotlivá obydlí se nachází v hloubce 6 metrů a skládají se z přístupové chodby, která je spíše tunelem, skladu, ložnice, chlévu a obývacího pokoje. Ovšem pozor, i přesto že se může zdát, že bylo bydlení v podzemí luxusem, opak je pravdou. V domech pod zemí bydlely chudé rodiny a neměly k dispozici tekoucí vodu, elektřinu ani topení. Většinu svého života navíc prožily ve tmě.
Bydlení pod zemí jako byznys a lákadlo pro turisty
Protože bydlení pod zemí není zcela tradiční, čínská vláda se rozhodla z města vytěžit co nejvíce a využívá jej jako atrakci pro turisty. Stovka domů prošla rekonstrukcí a jednotlivá obydlí si můžete pronajmout. Jestli vás láká zjistit, jaké to je, když bydlíte v podzemí, čínské město Sanmenxia vám to pomůže zjistit. Při svém pobytu můžete navázat hovor i s některými stálými obyvateli, kteří zde stále žijí. Už jich sice nejsou miliony, pouze tisíce, ale svá obydlí nehodlají opustit.
Lidská obydlí vznikají všude, kde se dá. Ovšem bydlet v podzemí je pro řadu z nás zcela nepředstavitelné. Vyzkoušet si to můžete na vlastní kůži v čínském městě Sanmenxia.
Foto: Shutterstock, zdroj: News, Entertales
Bydlení pod zemí? No, dnes možná bezpečná alternativa. Superbohatí a tzv. elita podzemní bunkry a celá města co pojmou tisíce lidí (musí být i sloužící) určitě někde pod skalami Uralu, či Amerických hor budou. Třeba i pod Alpami v Evropě. Tihle superbohatí nýmandi by rádi přežili případnou jadernou výměnu a pár let se jako potkani pod zemí zdrželi, až vymizí nejhorší radioaktivní spad. Pěstování rostlin, podzemní voda i vzduchotechnika by dnes nemusel být pro tyhle luxusní meganory problém. Myslíte, že kdyby to začali a den ode dne jsou větší a větší obavy, že ty světové krysy budou nabubřele sedět stále ve svých kancelářích a palácích? Ha.
Mají tohle vyřešeno, proto si hrají na mstitele a hrdiny a provokují a tlačí tu kárku k nejděsivějšímu konfliktu světa. To nejsou mé úvahy. Stačí si počíst i na provládním Seznamu, Idnesu apd.
Jenže buď neznají, nebo přes svou satanskou povahu a život plně ignorují Bibli. Kde se píše, že ti co si zbudují přístřeší a život v podzemí, stane se jim toto hrobem. Svými slovy, není citace. Chcípnou také.
Dnes spíše i obyčejní lidé hledají své místo, kde před vším tím za poslední dva roky a roky nadcházející zmiznout, aby ještě chvíli alespoň důstojně požili. Jak kdo samozřejmě. Ale Evropa to nebude zřejmě. Včera jsem byl na otočku v Maďarsku. V Mosonmagyaróvaru. Absolutní šok. Neříkám, že toto jedno místo je obrazem celé země, ale lecos to naznačovat bude. Drahota, kterou Česko zatím nevidělo ani z rychlíku. Každý vychvaluje Maďary (včetně mě samotného v minulosti) na základě jakýchsi článků z pochybných zdrojů, kde z Orbána dělají málem poloboha a národního hrdinu. A je to právě on, kdo odpovídá za devastaci doslova své země. Musí být osobní zkušenost. PHM neřeşím. Opravdu levné, avšak obraz země s autopark šrotů povětšinou napovídá, že kdyby jim to vláda nechala za prachy za které si jiní evropané poradí ještě, tak se Maďarsko zastaví a budou jezdit na kole maximálně. Takže nutnost. Ne lidi. To jste neviděli v tom místě alespoň, kde jsem byl já. Gheto hadr. Lidi ve starých, stokrát sepraných a vytahaných žochách, cesty jak řešeto, plno žebráků s nataženou rukou a prosebným výrazem u velkého Tesca. Odjížděl jsem otřesený. Žena mi v autě špitla,, že už tam nikdy nepojedeme…,, Orbánův ráj. Na každý pád můžete mít jinou zkušenost z jiného místa. Já, už nic dalšího co do Maďarska zkoušet nehodlám.
Hezký den.
V Číně je přílíš velká populace odjakživa,takže se ani nedivím že sáhlu k takovému řešení!!!!!!!!!!!!