Razanci, s jakou Česká národní banka zvyšuje úrokové sazby a způsob, jakým se to přelévá do reálné ekonomiky, možná nejlépe dokládá skutečnost, že největší česká banka v reakci na tyto kroky ČNB po skutečně dlouhé době zvedla úrok na svém spořicím účtů.
Čtěte také: ČNB brutálně zvedla úroky. Majitelé hypoték pláčou, majitelé spořicích účtů slaví
Banka o peníze nestála
Je třeba si přitom uvědomit, že u České spořitelny byl v posledním desetiletí úrok na spořicích účtech v podstatě nulový. Odrážel tak nulovou ochotu banky platit svým klientům za to, že si u ní uloží peníze. To je přitom v bankovnictví zcela standardní a zdravý jev. Kdo do banky peníze přinese, má za ně dostat adekvátní úrok. Kdo si je odnese, musí něco zaplatit.
Zatímco druhá část rovnice v podobě hypoték a úvěrů stále fungovala, byť i zde byly úroky nižší, spořicí účty Česká spořitelna v podstatě odepsala. Dobře totiž věděla, že lidé se o své úložky zajímají jen velmi málo a jen několik procent jich skutečně řeší, zda dostává nějaký úrok.
Důvodem, proč banka téměř žádné úroky svým klientům neplatila, byla skutečnost, že hodnota peněz neustále klesala. Zároveň jich bylo v oběhu a tedy i v pomyslných trezorech České spořitelny stále více. Když nosíte dříví do lesa, také vám za to nikdo zvlášť nepoděkuje.
Inflaci ani tak neporazí
Situace se tak začala měnit až teď, kdy cena peněz zcela jednoznačně stoupá, a to rychlým tempem. Česká spořitelna tak navýšila úrok na spořicích účtech Plus a Erste Premier z 0,2 % na 1,5 % (do jednoho milionu korun).
To je skokový nárůst a číslo, které jsme u Spořitelny už hodně dlouho neviděli. Na druhou stranu to není ani žádný velký zázrak, když uvážíte, že máme pětiprocentní inflaci, která navíc ještě poroste. Podle včerejších slov guvernéra ČNB Jiřího Rusnoka až k 7 %.
Čtěte také: Nejlepší spořicí účty – listopad 2021. Úroky konečně rostou
Úroky zvyšují také další banky. Nejlépe na tom je aktuálně Trinity Bank, která nabízí 2,08 %, což je ale stále hodně pod aktuální inflací.
Foto: Shutterstock, zdroj: sazebník České spořitelny
Česká spořitelna už dávno není Česká,tak si dělají,co chtějí.Dnes je z ČS
doslova nenažraná bankovní instituce,která si nechává zaplatit i to,co si
jiné banky nedovolí.ČS jsem už dávno vynechal a převedl své finance do jiné banky,kde mám všechny transakce a služby zdarma.Navíc tam mám ručení vkladu 100% až do výše 100 milionů.
V pondělí odnesu 2 miliony do Trinity bank, kde mají úrok 2,08 procent. Každý měsíc budu mít zisk cca 3000 Kč. Vím, že inflace je vyšší, ale lepší než to zasit do polštáře. Rozhodně ne do spořitelny, tam jsou největší namyšlenci.
to nevidím jako dobrý nápad,abyste pak nekňučel jako klienti BE .O téhle bance jsem ještě neslyšela.
Dobrý nápad to opravdu není. Mít 2 miliony na spořícím účtu je opravdu hloupost. Ale bát se toho, že tato banka dopadne jako BE je taky hloupost. Bankovní sektor je přeci jenom daleko lépe regulován než energetický sektor. Tato banka má 25 letou historii a neměla problémy ani v době když byla kampeličkou. Samozřejmě vklady jsou pojištěny.
Tenhle článek napsal někdo, kdo financím zjevně naprosto nerozumí a žije v představách tak poloviny 20. století.
Ve švýcarských, švédských, dánských, japonských bankách bylo totiž normální za uložení větší částky platit a nikoliv dostávat.
A tvrdit, že banka je bezmála povinna platit za uložení peněz, ačkoliv pro ni to může znamenat i čistou ztrátu, to je projev hlouposti.
Bláznivě lehký pohled na věc, od Laika. Nelze srovnávat peněžní systémy zemí, jenž jsou zcela v jiné monetární situaci viz. Japonsko pane Kraus, jelikož si prošli kluci Japonští velkou deflací
Mají k dispozici naše peníze a pak nám za to nabídnou jen drobečky….jó to se to bohatne
Inflace 7% a úrok 1,5%. A napíše o tom oslavný článek.
Úrok 1,5% je jen do částky 200000 Kč a ne do milionu, jak uvádí článek…