V České republice se potvrdily první odhady o tom, že se nechá naočkovat pouze přibližně polovina zdravotníků. Celkem si zatím vakcínu nechalo aplikovat 73 tisíc lékařů, sester a pomocného zdravotnického personálu. Očkování však v první fázi bylo nabídnuto dvojnásobnému počtu zaměstnanců ve zdravotnictví. Na problém upozornil list MF DNES.
Mezi zdravotníky je nedůvěra k vakcíně rozšířena ze stejných důvodů jako v široké populaci. Část se obává toho, že vakcína není dostatečně vyzkoušená a vyčkává, zda se u očkovaných lidí neobjeví nějaké komplikace. Další jsou přesvědčeni o tom, že když nemoc už prodělali, mají v těle přirozené protilátky. Jiní ale věří třeba konspiračním teoriím. “Jejich argumenty vycházejí z nedostatečné informovanosti nebo sledování fake news,” uvedl pro MF DNES ředitel nemocnice v Jindřichově Hradci Miroslav Janovský, proč řada z jeho kolegů vakcínu odmítla.
Ochota nechat se očkovat se liší podle jednotlivých profesí ve zdravotnictví. Nejvíce se nechalo očkovat lékařů, pak následují zdravotní sestry a na posledním místě je pomocný zdravotnický personál. U něj je míra proočkovanosti nižší než poloviční. Z tohoto vzorku je patrné, že ochota k očkování stoupá s dosaženým vzděláním.
Například ve Fakultní nemocnici Olomouc už dostali vakcínu všichni ti, kdo o ni projevili zájem. Výsledky jsou přitom poměrně tristní. Očkovat se tu nechalo 62 % lékařů, 42 % sester a 40 % dalších zaměstnanců. Celkové číslo za nemocnici tak dosahuje pouhých 46 %. Podobná je situace ve strakonické nemocnici, kde je očkovaných jen 44 % zaměstnanců. Jinde není proočkovanost o mnoho lepší.
“Někteří čekají na jednodávkový typ vakcíny, jindy se jedná o alergiky, kteří čekají na první studie o možných alergických reakcích, jiní si chtěli nechat čas na rozmyšlenou a do seznamu se zapíší postupně,” uvedl mluvčí nemocnic Plzeňského kraje Jiří Kokoška. V těchto zařízeních dosáhli celkové proočkovanosti 45 %.
Odborníci upozorňují na skutečnost, že pro očkování je třeba získat minimálně dvě třetiny populace, aby bylo možné mluvit o něčem jako kolektivní imunita. Dílčí výsledky se dostaví i při nižší míře proočkovanosti, ale nebudou zřejmě dostatečné na to, aby se společnost mohla rychle vrátit k normálnímu fungování.
Foto: Shutterstock