Nejčastější příznaky nemoci Covid-19 jsou už notoricky známé: horečka, kašel a problémy s dýcháním. U starších pacientů se ale objevují také další, částečně velmi atypické symptomy. Podle lékařů to často komplikuje správnou diagnózu a včasné zachycení nákazy.
Matoucí příznaky
Senioři jsou statisticky koronavirem stále nejohroženější skupinou, což není dáno ani tak jejich věkem, jako spíše vysokou pravděpodobností, že trpí ještě nějakou další vážnější nemocí.
Podle skupiny amerických lékařů zkušenosti ukazují, že senioři, kteří se nakazili novým typem koronaviru, nemusí vůbec vykazovat žádný z nejčastějších příznaků. Naopak se u nich nemoc může projevovat nečekanými symptomy.
Poměrně často totiž narazili na starší lidi, kteří se v raném stádiu nákazy projevovali apaticky, zmateně a dezorientovaně. Nechovali se svým přirozeným způsobem. Také spali výrazně déle, než u nich bylo zvykem. V některých případech se jim točila hlava, což vedlo k pádům. Dále pak senioři přestali mluvit nebo zničehonic zkolabovali.
Čtěte také: Koronavirová noha. Jeden z méně známých příznaků Covidu-19
Napadený nervový systém
“Starší pacienti se chovají odlišně u řady diagnóz a vidíme to i v případě Covid-19,” uvedla doktorka Camille Vaughan, která vede geriatrickou sekci na Emory University a zabývala se právě příznaky koronaviru u seniorů.
Zatím není jasné, proč tomu tak je, ale odborníci se shodují v tom, že imunitní systém starších jedinců funguje odlišně. Reakce těla může být také ovlivněna jinými nemocemi, mezi něž patří i ty už dříve prodělané. Například mozková mrtvice může změnit kýchací reflexy. Kdo by tak za normálních okolností kašlal, po mrtvici už nemusí.
Už dříve se přitom ukázalo, že koronavirus může napadat centrální nervový systém. To způsobuje například mozkovou mlhu, tedy neschopnost jasně přemýšlet. Není vyloučeno, že nervový systém seniorů není vůči nákaze tak odolný.
Čtěte také: Koronavirus prodělali s mírnými příznaky, ale jejich mozek nefunguje jako dříve
Neadekvátní péče
Není přitom zase tak důležité, proč se Covid-19 u seniorů projevuje odlišně, jako spíše to, aby si toho lékaři byli vědomí a dokázali včas reagovat. Právě včasné rozpoznání nemoci je u starších pacientů zásadní. Jejich stav se totiž může rychle zhoršit a následná péče už může přijít pozdě.
Lékař Quratulain Syed z Atlanty popsal případ jednoho svého pacienta. Osmdesátiletý muž se do jeho péče dostal v polovině března. Během několika dní přestal chodit, začal být inkontinentní a naprosto letargický. Ale neměl horečku ani kašel. Jeho manželka dvakrát volala záchranku. Ta přijela, muže zkontrolovala a konstatovala, že je v pořádku. Teprve tlak doktora Syeda vedl k tomu, že byl pacient převezen do nemocnice a pozitivně otestován na Covid-19.
Foto: Freepik