Tak jak je to s tou kávou a jejím vlivem na zdraví. Škodí, nebo naopak prospívá? Jednoduchá odpověď na tuto přímočarou otázku zatím bohužel neexistuje. Určitá změna v uvažování odborníků tu však přeci jen je. Zatímco dříve jste mohli u lékařů narazit na varování, že byste kávu měli pokud možno omezovat a ideálně nepít vůbec, dnes už vám ji někteří progresivnější doktoři klidně doporučí. A to v míře, která vám může připadat vysoká. Už několik studií potvrdilo, že vypít čtyři šálky kávy denně není na škodu, ba právě naopak.
Pomoc při častém problému
Jeden negativní aspekt se ale kávě dosud odpárat nepodařilo. A ten je spojen s jejím vlivem na ledviny. Stále i mezi odborníky najdeme takové, které vás upozorní, že káva zatěžuje ledviny a je velmi močopudná. Z toho jakoby vyplývalo, že tomuto velmi důležitému orgánu škodí.
Ukazuje se ale, že i to je překonaný pohled. Jak upozorňuje studie publikovaná v časopise American Journal of Kidney Diseases, káva má na ledviny nezpochybnitelně pozitivní účinek. Snižuje totiž riziko obávaných ledvinových kamenů, které jsou velmi častým problémem. Například ve Spojených státech amerických jsou s ledvinovými kameny každoročně hospitalizovány stovky tisíc lidí.
Benefit z bioaktivních sloučenin
Výzkum každopádně potvrdil, že pravděpodobnost vzniku ledvinových kamenů je u lidí konzumujících kávu o čtyřicet procent nižší. Tento efekt se přitom dostavuje už po vypití jednoho šálku kávy za den. “Naše výsledky dokládají, že kdo pravidelně konzumuje kávu, má nižší riziko ledvinových kamenů,” informovala vedoucí studie Susanne C. Larsson, která působí na prestižním švédském Karolinska Instititu.
Důvodem takového působení kávy je především diuretický účinek kofeinu na adenosinosové receptory nacházející se v ledvinách. Kofein také redukuje adhezi krystalů šťavelanu vápenatého na povrchu buněk. Káva také obsahuje řadu bioaktivních sloučenin, které zjevně fungují protektivním způsobem.
Foto: Shutterstock
Takové zprávy čtu rád. Jsem totiž závislák a 2 nebo 3 kávy denně mít musím.