V České republice se podle všeho rozmohl takový nešvar. Státní zaměstnanci přišli na chuť cestování a stát, respektive daňové poplatníky, to stojí velké peníze. Jak se totiž dalo očekávat, úředníci necestují zrovna levně, ba právě naopak. Takové letenky by si soukromě asi nekoupili, ale když to jde ze státního, jakoby neexistoval žádný limit.
Jak to funguje?
Jak zjistil server Novinky.cz, hodně se rozlétali zejména zaměstnanci Ministerstva školství. Ti si ostatně dopředu nasmlouvali letenky za 38 milionů korun, které plánují prolétat od roku 2022 do roku 2026. A že to plánuje naplnit, doložit v loňském roce, kdy jeho úředníci podnikli celkem 254 cest za téměř šest milionů korun.
Dodavatelem letenek pro toto a další ministerstva je společnost Asiana, kterou někteří konkurenti podezírají z nekalého jednání, protože výběrová řízení vyhrála se zápornou cenou svého poplatku za vystavení letenky. Objevují se proto spekulace, zda si tato firma své zisky nevybírá nějak jinak, například v cenách samotných letenek. Ty by ovšem měly patřit přímo leteckým společnostem. Firma však třeba od ministerstva průmyslu dostává nemalé dotace. Loni a předloni to bylo pokaždé 15 milionů korun, a to za inovaci interních postupů. V případě agentury pro prodej letenek je to přinejmenším zvláštní.
Cenová hladina pořizovaných letenek je ovšem často velmi zvláštně vysoká. Například jeden úředník loni v květnu cestoval do amerického Denveru. Letenka ho vyšla na 86 tisíc korun, což je dáno mimo jiné i tím, že letěl v businessové třídě.
Proč tak draho?
To je přitom běžnou praxí, jak se ukazuje. Úředníci si objednávají tyto dražší letenky, například to Thajska za 74 tisíc korun, a to navzdory tomu, že v běžné třídě lze takovou letenku pořídit s přehledem do třiceti tisíc korun.
Bohužel se stále častěji ukazuje, že stát navzdory svým proklamacím nehospodaří se svěřenými prostředky zrovna zodpovědně. Podobných případů, kdy se provalí objednávky předražených služeb, se množí. Například nedávno vyšla najevo objednávka občerstvení za 20 milionů korun, kterou má na svědomí ministerstvo pro místní rozvoj. Hodně se diskutovalo také o 50 milionech, které podpoří propagaci luxusních restaurací v rámci průvodce Michelin.
Foto: Shutterstock
Pane Bože! To je ale novina. Až začnou ouřadové šetřit, tak mě vzbuďte. Jedině snad generál Pavel by to mohl změnit a začít se ptát podřízených, kam stále létají. Jinak je to business as usual.
Vyhoďte polovinu úředníků na všech ministerstvech , v senátu,parlamentu a krajích a je na důchody a další věci ??Co je přeškolit na řidiče autobusu ??? Těch je přece malo