V rámci masového turismu jsme to dopracovali tak daleko, že jednotlivé země už o takové množství lidí přijíždějících z jiných zemí nemají zájem. Hovoří se o tom v celém světě a první země, jako například Rakousko nebo Itálie, už v některých svých regionech zavádějí nejrůznější omezení pro turisty a jejich počet. Například zákaz budování nových ubytovacích kapacit, případně zpoplatňování návštěv určitých míst.
Země není nafukovací
Ovšem Chorvatsko jde ještě dále a chystá zákon týkající se omezení turismu v celé zemi. Zapomeňme na doby, kdy Chorvaté lákali každého jednoho turistu a bylo jim jedno, že přijíždí s plnou taškou řízků a dalšího jídla. Alespoň nějaké peníze na místě přeci jen utratil. Jenže situace se změnila. Dnes si Chorvatsko oblíbili bohatí Němci a další movitější turisté, kteří zde v přepočtu na člověka nechávají mnohonásobně vyšší částky.
Takže pokud si dáme dvě a dvě dohromady, vyjde nám, že pokud se bude omezovat turismus v Chorvatsku, doplatí na to právě Češi, kteří už jsou zase považováni spíše za chudé příbuzné a u nichž opět začínají vadit zvyky, jako že se nestravují každý den v restauraci, ale raději si něco uvaří v apartmánu.
Určitá regulace turismu v Chorvatsku je asi potřeba. Nejpozději loňská sezóna ukázala, že země není nafukovací a že příliš mnoho turistů nedělá dobrotu. Místním sice přinášejí peníze, ale čeho je moc, toho je příliš.
Už jich je moc
Nové opatření má za cíl omezit turismus především na těch nejfrekventovanějších místech. Může se tedy docela jednoduše stát, že tam na vás nezbude místo. Ještě přitom není zcela jasné, jak to celé bude probíhat. Zda se budou za lukrativní místa platit nějaké poplatky navíc nebo zda se jednoduše udělá nějaký strop pro maximální počet lidí v dané lokalitě. Důvodem je snaha o zlepšení kvality života místních, ale také ochrana životního prostředí. Každopádně se raději informujte, zda v oblasti, kam se chystáte, nepanují nějaká omezení.
Turismus byl v Chorvatsku dlouhodobě neregulovaný, protože přinášel peníze. Jenže způsobil také mnoho problémů, které teď země jen obtížně řeší. V lukrativních lokalitách například už vůbec nebydlí místní, protože všechny ubytovací kapacity jsou určeny pro turisty. Ti však přijíždějí jen na maximálně čtyři měsíce v roce. Po zbytek roku jsou pak tyto lokality vylidněné, s čímž se pojí další potíže.
Komentář Aleše Kulhánka
Foto: Shutterstock
Tak ať tam lidi nejezdí můžou do Bulharska Rumunska je tam taky pěkně
Za komančů jsme tam jezdili každý rok.
Chorvatsko už nikdy.
Já osobně nikdy nepochopila lidi, kteří jezdí do Chorvatska v hlavní sezóně. Jedinkrát mě tam naši vzali v létě, když jsem byla malá, a já si vůči Chorvatsku vytvořila totální averzi, kterou jsem překonala až v dospělosti díky jedné cestě mimo sezónu a teď vím, že pokud si ho chci užít, tak jedině na jaře, kdy je tam totálně mrtvo. Aktuálně (včera jsem se vrátila) můžu říci, že ceny v květnu jsou směšně nízké. Zadar až na místní téměř prázdný, ve Splitu pár turistů (ale dá se to snést) a i v moři se už dalo vykoupat (celkem pohodových 23 stupňů).
Prestneme jezdit na předražený Balkán a třeba se vrátí ke stavu host a hostitel a ne předražený arogantní Mistři Světa
Včera jsem se tam odsud vrátil a v srpnu jedu znovu. Jak je to možné?