Imunolog Jiří Beran se po delší době opět ozval s návrhem, jak se postavit k rozjeté koronavirové epidemii. Tento odborník dlouhodobě patří k těm, kteří spíše odmítají plošná opatření mířená na celou populaci a naopak vyzývá ke zvýšené ochraně seniorů. Také jako první v České republice upozornil na účinky léku Isoprinosine na koronavirovou nákazu. Na jeho návrh dokonce chtěl premiér Andrej Babiš spustit klinickou studii běžně dostupného levného léku, ale z neznámých důvodů k ní dosud nedošlo.
Vláda postupuje chybně
Jiří Beran zveřejnil text, ve kterém vládu kritizuje za zvolenou strategii vůči epidemii. Podle něj nedává smysl, aby opatřením čelila celá země, když je možné je efektivně cílit na vnímavé skupiny, tedy ty, jež jsou nákaze nejnáchylnější. “V národní strategii České republiky v boji proti covid-19 se pořád a mylně zabýváme celou populací a považujeme ji jako vnímavou a ohroženou, ačkoliv ohroženou skupinou jsou podle statistických dat osoby starší 65 let, které až v 93 % přispívají nejen do statistik úmrtí, ale i do statistik hospitalizací,” uvádí imunolog Jiří Beran.
Vše dokresluje jednoduchým příkladem. Mezi nejohroženější patří lidé starší 65 let, kteří navíc žijí v domově seniorů. Jde přibližně o 100 tisíc osob v celé zemi, které tak činí procento z celé populace. Na počtu infikovaných se už ale podílí 3,4 %. A v případě obětí má toto jedno procento populace významný 24% podíl. “Jejich riziko úmrtí je více než 300krát vyšší než u nakaženého člověka ve věku 0–54 let,” vysvětluje Beran.
Podle Berana dává smysl uvalit přísný lockdown právě na domovy seniorů a podobné instituce, kde žije tato nejohroženější skupina lidí. “Jejich lockdown sníží dramaticky počet úmrtí, ale neoploští křivku ani reprodukční číslo. O tom je epidemiologie – o práci s vnímavou, ale zároveň ohroženou skupinou,” říká imunolog. Podle něj nedává smysl, aby se plánované antigenní testy použily plošně v celé populaci, ale měly by se týkat právě seniorů.
Isoprinosine funguje
Počty úmrtí lze podle Jiřího Berana významně snížit také používáním léku Isoprinosine. Ten dramaticky snižuje počty úmrtí, pokud se aplikuje v domovech důchodců klientům ihned po zjištění pozitivity. Podle jeho dat snižuje lék úmrtnost seniorů v domovech z 18 % na 8 %.
Pokud senior začne Isoprinosine užívat hned po zjištěné PCR pozitivitě, má třikrát až sedmkrát vyšší šanci, že přežije v porovnání s důchodcem, který lék nedostane.
Imunolog dává také ke zvážení, aby se Isoprinosine podával některým skupinám preventivně. Smysl to dává zejména v těch domovech důchodců, kde byl zjištěn výskyt koronaviru. Lék by se měl podat i dosud negativním osobám, což zamezí šíření epidemie.
V preventivním režimu by bylo vhodné lék podávat také zdravotníkům v první linii, samozřejmě jen tehdy, pokud si to budou přát.
Foto: Freepik