Když před několika týdny do té doby nepříliš známý český imunolog a epidemiolog Jiří Beran informoval odbornou i laickou veřejnost o účincích desítky let starého léku Isoprinosine na koronavirus, strhl obrovský zájem.
Isoprinosine už lékaři používají
Nešlo totiž jen o další výkřik do tmy. Beran lék představil svým kolegům jako řešení potíží, které způsobuje nemoc Covid-19. A mohl rovnou nabídnout i něco navíc. Kromě toho, že lék otestoval na sobě a na svém synovi poté, co se koronavirem nakazili, doporučil ho také ošetřující lékařce v domově seniorů v Litovli. Ten byl koronavirem promořen a onemocnělo zde několik desítek seniorů v pokročilém věku. Na rozdíl od většiny dalších domovů důchodců zde nikdo nezemřel.
Od té doby už se podle všeho leccos změnilo. Isoprinosine pro léčbu Covid-19 používá řada lékařů. “Řada lékařů lék využívá a považuje ho za účinný. Proto chceme provést studii, která označí isoprinosine za lék účinný na covid,” řekl Jiří Beran pro Lidové noviny. Jeho slova potvrzuje také Martin Balík, který je vedoucím lékařem Kliniky anesteziologie, resuscitace a intenzivní medicíny VFN, kde léčí nejtěžší případy s covidem.
Problémem je ale skutečnost, že Isoprinosine není v českých registrech veden jako lék, kterým by mělo být takové onemocnění léčeno. Správně má být předepisován například na léčbu oparů nebo při poruchách buněčné imunity. V okolních zemích, jako je Slovensko, Polsko či Maďarsko, je přitom tento lék katalogizovaný také pro léčbu akutních respiračních onemocnění. To je důležité zejména proto, aby lékaři byli chráněni v případě, že by se v léčbě něco pokazilo. Dnes tak sice pacienty Isoprinosinem léčí, ale pouze na vlastní riziko.
Premiér chce klinickou studii
Jiří Beran se přitom dostal až k premiéru Andreji Babišovi, kterému Isoprinosine a jeho prokazatelné účinky v léčbě koronaviru představil. Premiér z toho byl nadšený a vzal to za svůj projekt. Po schůzce s panelem odborníků oznámil, že by Česká republika měla spustit klinickou studii, která by účinky Isoprinosinu definitivně prokázala. Mohly by se do ní zapojit české nemocnice, ve kterých se léčí nejvíce pacientů s vážným průběhem nemoci. Jde například o pražskou Bulovku, Ústřední vojenskou nemocnici nebo fakultní nemocnice v Ostravě a Brně.
Čtěte také: Lék proti koronaviru za pár korun řeší už i premiér Babiš. Všichni důchodci po jeho podání přežili, oznámil
Imunolog Jiří Beran pak poukazuje na další důležitý rozměr tohoto léčiva. Dá se podle něj brát preventivně, a to ve velmi nízkých dávkách. V takovém módu by ho podle něj mohly užívat zaměstnanci domovů důchodců a ohrožené skupiny. Jedním dechem ale zdůrazňuje, že preventivní užívání zdravým a nerizikovým člověkem nedává smysl.
Důležité je začít s léčbou včas
Podle Berana je léčba Isoprinosinem nejúčinnější v samých počátcích onemocnění, a to proto, že posiluje celkovou imunitní odpověď organismu. Podle imunologa je tak poměrně nešťastné, když se lidé výsledky testů na Covid-19 dozvídají s několikadenním odstupem. Měli by výsledek znát okamžitě poté, co je vyhodnocen.
“Měl jsem možnost si prohlédnout klienty domova pro seniory v Litovli, kde se virus vyskytl, a projít si jejich záznamy. Ukázalo se tam, že člověk bez příznaků, avšak s pozitivním PCR testem, by měl isoprinosine dostat co nejdříve, nečekat s tím. V opačném případě to totiž často končilo hospitalizací,” vrátil se Beran k případu litovelského domova seniorů.
Dostupnost Isoprinosinu
Lékaři Isoprinosine běžně používají pro léčbu pacientů, kteří trpí imunodeficiencí, což je snížená schopnost imunitního systému reagovat na podněty. Lék totiž podporuje aktivitu NK (natural killer) buněk. “Když se do buňky dostane virus, pošle na její povrch kousíček proteinu a ukáže, že je ta buňka infikovaná. NK buňky putují tělem a všude hledají, jestli ta buňka nemá znak napadení. Když ji má, celou buňku i s virem zničí,” vysvětluje Beran. Tehdy započne imunitní reakce a začne cvičit bílé krvinky k tomu, aby byly schopny zabít buňky napadené tímto konkrétním virem. Podle Berana dochází ke zvýšení hladiny důležitých NK buněk už 90 minut od podání léku.
Lék Isoprinosine je na trhu přibližně padesát let a prodává se ve více než 70 zemích světa. Vyrábí ho přitom asi čtyři desítky výrobců, protože exkluzivní práva na něj už vypršela. Z byznysového hlediska tak není příliš zajímavý, a tak žádná z farmaceutických firem neiniciovala klinickou studii, protože o případný zisk by se stejně musela dělit s ostatními.
Isoprinosine je přitom relativně levným lékem, rozhodně pak v porovnání s remdesivirem, jehož pětidenní dávka vyjde na padesát tisíc korun. Oproti tomu Isoprinosine je v lékárnách dostupný do pěti set korun. K dispozici je však pouze na předpis. Odborníci pak varují předtím, aby ho lidé hromadili, protože pak by hrozilo, že ho nebude dostatek pro pacienty, kteří ho opravdu potřebují.
Foto: Freepik