Cestování v příštích letech zřejmě dozná velkých změn. Kromě občanského průkazu či pasu se pravděpodobně budeme muset prokazovat také takzvaným vakcinačním pasem, tedy osvědčením o tom, že jsme prošli požadovaným očkováním, v tomto případě na koronavirus. Má jít také o jednu z největších motivací k tomu, aby se lidé proti nemoci Covid-19 skutečně očkovat nechali. Zejména v České republice totiž vůči očkování na tuto nemoc panuje značná skepse a podle různých průzkumů se více než polovina populace nechce nechat očkovat. To by přitom znamenalo velký problém.
Společnost se rozdělí na očkované a neočkované
Ministr zdravotnictví Jan Blatný aktuálně nepočítá s tím, že by očkování na koronavirus bylo v České republice povinné. Zároveň ale říká, že se v Evropské unii s vakcinačním pasem počítá pro zjednodušení cestování, které jinak bude svázáno různými restrikcemi. “Je to jenom způsob, jakým se Evropská unie, kam patříme a chceme patřit, snaží pomoci těm, kteří budou cestovat. Určitě je jednodušší vyjet s kartičkou v kapse než si před každým přechodem hranic nechávat provádět vyšetření,” uvedl v Poslanecké sněmovně Blatný.
Ministr také zvolil zvláštní přirovnání ke komunistické době, kdy bylo pro mnohé složité cestovat. “Já jako řada z vás si pamatuji dobu, kdy se čekalo na hranicích, tehdy ještě s ostnatými dráty, a přejet hranice bylo něco, co si řada z nás neuměla vůbec představit. Teď je to všechno jinak a tato věc i v současné složité epidemiologické situaci by měla zjednodušit lidem cestování. Nic víc, nic míň,” řekl Blatný, který tím v podstatě přiznal, že se tu chystá rozdělení společnosti na dvě skupiny: očkované a neočkované. Druhá skupina bude mít značně omezená práva a bude tlačena k tomu, aby přešla do skupiny první.
Pozitivní, nebo negativní motivace?
Tento scénář připouští také epidemiolog Roman Prymula, který pro MF DNES popsal motivační funkci vakcinačního pasu, která se ukazuje být zřejmě tou nejdůležitější. “Pokud se bude jezdit do zahraničí na průkaz, který řekne: já jsem byl očkován a mohu jet kamkoliv a nemusím prokazovat, že jsem byl testovaný, nebo že budu smět chodit bez roušky, to je podle mne velká motivace. A myslím si, že, řekněme v červnu, si to najednou lidé rozmyslí a budou po očkování volat. Pak možná nebude dostatek vakcíny,” uvedl bývalý ministr zdravotnictví.
Sám Prymula to ze strany Evropské unie považuje za velmi razantní strategii. V jeho pohledu jde o pozitivní motivaci, ale řada lidí to může přeci jen vnímat jinak. Epidemiolog připouští, že jde o vytvoření tlaku na to, aby společnost pomocí očkování rychle získala imunitu. “Populaci nelze promořit přirozenou cestou. Ztráty by byly velké a efekt krátkodobý. Když se podaří proočkovat i pod 60 procent s 15 procenty, kteří to prodělali, tak si myslím, že je to dostatečná hladina na to, aby se divoká cirkulace, co tady je, zastavila.“
Už dvě americké společnosti uvedly, že mají bezpečnou a vysoce funkční vakcínu. Roman Prymula se dokonce podivil nad tím, jak moc účinné látky to jsou. Pfizer a Moderna tak čekají pouze na finální razítko, aby očkovací látku mohly začít distribuovat. Na cestě jsou přitom i další vakcíny. Evropská unie má nejvíce dávek nasmlouváno u společnosti AstraZeneca, která vyvíjí takzvanou oxfordskou vakcínu.
Foto: Freepik