
Orientovat se v rámci státní správy a veškerých povinností, které jako občan máte, zejména pokud chcete čerpat nejrůznější dávky, mezi než ostatně patří také starobní důchod, není vůbec jednoduché. A ne každý se o to zajímá, aby také vždycky věděl.
Není to dobrá zpráva
Od toho už je pak jen krůček k tomu, abyste udělali některou ze zásadních chyb. Jako se to stalo panu Milanovi. “Normálně jsem si poslal žádost o důchod na sociálku, jenže vůbec nic se nedělo. A to celé měsíce. Penzi jsem prostě nedostal,” říká dotyčný, který se pak dozvěděl, že pochybil s podáním žádosti. Jenže to mělo závažné důsledky, jelikož se ho netýkala valorizace, která mezitím proběhla a na kterou by měl nárok, pokud by podal žádost správně.
Pracoval totiž jako člen bezpečnostních složek státu, a tady je třeba zbystřit. Důchody totiž lidem, kteří pracovali třeba jako policisté, hasiči nebo vojáci, nezpracovává Česká správa sociálního zabezpečení, jako všem ostatním, nýbrž jiný úřad, a to v rámci Ministerstva obrany či vnitra. Podle toho, kam jste spadali.
Obvykle by vás měla ČSSZ upozornit, že jste nepodali žádost správně. To se však často neodehraje. V dalším případě by sociálka žádost měla přeposlat na patřičný úřad, jenže leckdy se stává, že se to nestane nebo to přijde příliš pozdě. A mezitím mohou lidé přicházet o peníze.

Můžete hodně prodělat
V případě dotyčného to znamenalo, že v roce 2022 přišel o takzvanou mimořádnou valorizaci penzí, což v jeho případě znamenalo ztrátu přibližně jednoho tisíce korun každý měsíc. Možná si ještě pamatujete, že tehdy se odehrávaly čachry s tím, kdy si žádost o důchod podat, protože se na tom dalo vydělat.
Čtěte také: Valorizace důchodů 2026. Tak kolik vám přidají? Lidé nevěří vlastním očím
Jenže pokud jste to nezvládli, tak jste mohli ve výsledku také prodělat, jako se to stalo v tomto případě. Nejde vůbec o malé peníze, protože v součtu za jeden rok to dělá třeba 12 tisíc korun. Jsou to přitom peníze, které vám už nikdo nikdy nenahradí a o které budete mít důchod navždy nižší.
Foto: Shutterstock, zdroje: ČSSZ, Portal.gov