Každý, kdo někdy měl nějaké sousedy, jistě uzná, že jde o jedny z nejkomplikovanějších vztahů, které mohou nabrat skutečně nepříjemné grády. Pokud máte sousedy, s nimiž si rozumíte, vězte, že je to opravdu velká výhra. Naopak každý, kdo takové štěstí nemá, musí bohužel často řešit velké nepříjemnosti. Mnohdy to dojde až tak daleko, že si sousedé vyčítají naprosté maličkosti a malichernosti.
Zvenku se to pozná
Ale je třeba si také uvědomit, že coby člen určité komunity máte také nějaké povinnosti k ostatním sousedům. Lidé v České republice to ale často nerespektují. Typickým příkladem je zatápění v zimním období. Je spousta lokalit, kde obyvatelé s prvními chladnějšími dny okamžitě poznají, že soused začal zatápět nasbíranými PET láhvemi. Štiplavý kouř vycházející z komína potom doslova otravuje celé okolí.
Něco takového lze už dlouho hlásit na místní úřady, avšak je pravdou, že ty byly často bezzubé a bez patřičných pravomocí. Od 1. září 2024 je tu však novinka, které mohou postižení lidé využít a podle prvotních informací toho také masivně využívají.
Lidé zatápějící nepovolenými materiály se totiž často shodují s těmi, kteří se navzdory nařízení nezbavili kotlů 1. a 2. emisní třídy, jejichž používání bylo od zmíněného data zakázáno. A Ministerstvo životního prostředí také již oznámilo, že bude provádět kontroly všude tam, kde se zjistí určité pochybení.
Sousedé vás nahlásí
“Ano, je to tak. Lidé nám v tomto opravdu hodně pomáhají, protože hlásí všechny ty, kdo stále topí ve starých kotlích. Ono se to dá zvenku docela dobře poznat. My každý takový případ vezmeme a začneme řešit,” říká zaměstnanec jednoho z obecních úřadů, na něž byla ze strany MŽP povinnost provádět kontroly delegována.
Nejde přitom o vůbec malou záležitost, ale širokou kontrolní akci, která bude mít závažné dopady. Podle odhadů totiž nepovolené kotle stále používá kolem 200 tisíc domácností. Ty mohou očekávat, že na základě udání k nim brzy dojde kontrola.
Čtěte také: To je rána. Topení v Česku zdraží o 9000 Kč na domácnost. EU rozhodla, lidé topí příliš
“Nejprve se snažíme domlouvat a řešit to takříkajíc po dobrém. Ovšem když vidíme, že to nikam nevede, přicházejí na řadu sankce. Ty v tomto případě dosahují 50 tisíc korun a můžeme je udělovat opakovaně, dokud nebude sjednána náprava,” říká zaměstnanec obecního úřadu pověřený kontrolami.
Foto: Shutterstock