3. 12. 2024

3 příspěvky u článku “Lidl už to v Česku přehnal. Vydává se za něco, čím není. Už to řeší i v Německu

  1. U nás se masovou účast zaměstnanců v odborech podařilo po listopadu 89 prakticky zlikvidovat, nově vznikající roztříštěné odbory se netěšily zájmu zaměstnanců – podařilo se je zesměšňovat.
    V české pobočce německé firmy , kde jsem, se vedení bálo odborů víc než čerta – doma, v Německu, se bez souhlasů odborů ani neup.dlo – a jak to tam, pane funguje – firma i odbory !
    Odbory by musely jednak spolupracovat vzájemně a současně být pro své zaměstnance zajímavé a dosáhnout vysoké organizovanosti.
    Kamarád pracoval v USA jako šofér dálkového kamionu a bylo mu divné, že ho opakovaně po 5ti měsících s omluvou propustily, dali mu měsíční odstupné – a za měsíc ho přijaly zpět. Pak se dozvěděl, že pokud by ve firmě setrval déle, než 6 měsíců, měl by, podle tamních pravidel , právo vstoupit do oborů, získat mj. pojištění a řadu dalších výhod – prostě kde odbory fungují, mají zaměstnanci zastání a zaměstnavatel s odbory musí spolupracovat !

  2. 12 let zpět jsem dělával v Lidlu v centrálním skladu v Olomouci… došlo to do bodu kdy jsme se naštvali spolu s ostatními zaměstnanci a došlo až na schůzku s mediátorem. Vyhrožovali jsme založením odborů, ale na to nám bylo odpovězeno, že pokud by k tomu došlo, tak jsme velmi rychle nahraditelní…. “dělávalo se na zkrácený úvazek že prý max 30h týdně” bohužel tyto hodiny jste byli schopni udělat za dva dny… a nikoho to nezajímalo. Naprosto otrocká práce v době největší krize, kdy sehnat práci byl opravdu um a to jste se mohli snažit jak jen jste chtěli. A ta neskutečná buzerace a plnění kvót na 120% jinak peníze dolů a pokuty atp…. Dodnes si pamatuji jména Bajl a Nedomlel… a je mi z nich na zvracení

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *