26. duben roku 1986 se kvůli jedné z nejtragičtějších katastrof nesmazatelně zapsal do celosvětové historie. Havárie černobylské jaderné elektrárny přinesla nedozírné následky, které i nyní, po 36 letech, jsou stále viditelné a hmatatelné – a na lidech nesmazatelné.
Ti, kteří se na místo neštěstí po výbuchu sjeli, neměli vůbec tušení, čeho se budou účastnit a jak rychlý konec jim to přinese. Látky plné radiace, které nikdo okem nezaznamenává, proudí do těla, a to až trojnásobným množstvím, jaká je smrtelná dávka.
Zdravotní následky až do konce
Na likvidaci škod se podílela spousta dalších hasičů, vojenských jednotek a i dobrovolníků. Jedním z nich byl i Oleg Veklenko, člen vojenské jednotky spadající pod chemickou a jadernou ochranu a současně byl i fotografem a grafikem. Oleg se podělil o své zážitky, které mají pro něj vážné a ohrožující následky, ale dokázal mezi nimi najít i momenty, které dokážou přivodit úsměv na tváři.
Jak probíhalo odstraňování škod?
Stejně jako všichni ostatní, ani Oleg si nedokázal představit závažnost výbuchu a následků na jeho zemi a lidském životě všech. Ti, kteří pozůstatky havárie zneškodňovali byli ubytováni 30 km od elektrárny. Byli vyzváni, aby se při pobytu venku chránili ochrannými maskami přes obličej, ty jim ale nikdo jen tak nedal. Ty se dostávaly pouze při pracích na přímém odklízení škod. A ani tak nebylo možné je používat bez přestávky, nedalo se s nimi mluvit. Aby mezi sebou mohli komunikovat, stejně si je museli sundat. Mimo jiné se měli pravidelně mýt, ale jediná možnost vody byla v samotné elektrárně.
Odměna, která za to nestála
Práce na likvidaci byla na místní poměry lépe hodnocena. Avšak ne zase o tolik, jak by se dalo očekávat. K platu navíc dostávali lahve vodky. Dle Sovětu měla vodka následky radiace zmírnit.
Aby se z toho všeho tito stateční pomocníci nezbláznili, vsadili na humor a celou situaci se snažili svým pozitivismem a vtipnými komentáři, alespoň na okamžik o trochu zlepšit.
Foto: Shutterstock, zdroj: UnitedNations, WorldNuclearAssociation
Daleko horší průser než byl Černobyl je Fukušima. Jenže o tom mainstream ani muk. Akorát nedávno jsem výjimečně narazil na článek, že Japonci zase chtějí další miliony tun toxické vody vypustit do moře. No jo, povoleno špinit a obviňovat ze všeho zla je pouze to, co v minulosti souviselo s SSSR nebo dnes s Ruskem.
To je pro Rusy a východoslovany typické – vodka!!!!!!!!!A přitom aby se radiace průběžně dostávala ztěla,musíte ho průběžně zavodnovat zdravotně nezávadnou pitnou vodou a pravidelně čůrat!!!!!!!!A naopak alkohol ,zejméná ten tvrdý odvodnuje,protože se spotřebovává voda při jeho spalování!!!!!!!!!