Je skutečně těžko uvěřitelné, co se v této zemi může odehrát. Jedním z příkladů, které teď nedopadají příliš dobře, je snaha motivovat domácnosti k přechodu na úsporné zdroje vytápění domů a bytů. Tyto akce jsou mohutně podporovány dotacemi, které z našich kapes platíme všichni.
Sliby chyby
Nehledě na to, že samotné domácnosti do toho investují nemalé částky z vlastních prostředků. Je také potřeba si uvědomit, že když se něco takto podporuje, instalační a výrobní firmy toho obvykle zneužívají a mají nepřiměřeně napálené ceny, což aktuálně stoprocentně platí o fotovoltaických panelech a tepelných čerpadlech.
Právě majitelé tepelných čerpadel, kteří se v minulých dvou letech nechali zlákat velkou masáží o tom, jak moc je to nejen správné, ale především výhodné, teď zřejmě spláčou nad výdělkem. Ve svých kalkulacích totiž počítali s určitou cenou elektřiny, a to jak celkovou, tak v rámci své sazby. Je třeba říct, že pokud by se cena elektřiny a plynu zvyšovala všem rovnoměrně, lidé se tepelným čerpadlem by z toho profitovali, jelikož by měli úsporné vytápění, které spotřebuje relativně málo energie.
Stát, respektive jím zřízený Energetický regulační úřad, jim teď ale hodil pořádný klacek pod nohy. Zvyšuje totiž platby za regulovanou složku elektřiny, což se ze všeho nejvíce dotkne právě těch, kdo vytápí tepelným čerpadlem.
Kalkulace vůbec nevyšla
Podle odborníků se náklady na elektřinu domácnostem s tepelným čerpadlem v tomto roce prudce zvýší. Právě distribuční sazba D57d, kam spadají, totiž dramaticky zdražuje, a to v některých případech až o 140 %, jako je tomu u dominantního dodavatele elektřiny, kterým je ČEZ.
Dosud tak domácnost s tepelným čerpadlem za jednu megawatthodinu platila přibližně 180 Kč, ovšem letos už to bude 438 korun. V případě běžného domu to může způsobit zdražení o deset tisíc korun a více.
Za takzvanou distribuci elektřiny si připlatí i všichni ostatní odběratelé, ale bude to významně méně, což je dáno paradoxně tím, že reálně spotřebují více a náklad na distribuci pro ně není v konečném zúčtování tak významný.
Čtěte také: Je to venku. Už je jasné, o kolik zdraží elektřina od ledna 2024. Je to pořádná pálka
Ale vysvětlete to teď lidem, kteří ze svého investovali třeba 500 tisíc korun, aby si předražené tepelné čerpadlo v loňském či předloňském roce koupili. Tito lidé počítali s tím, že se jim to do budoucna vyplatí a že na elektřině ušetří. Teď zjišťují, že nejenže tomu tak není, ale že mohou reálně platit i více, než kdyby si nechali původní plynový kotel. Není tedy vyloučeno, že některé domácnosti se k němu vrátí. Ovšem už poté, co vyhodili do kanálu prostředky své i státní.
Foto: Shutterstock
Není dobré těm šmejdům věřit. Copak nestačilo poučení po roce 1989, kdy se prosazovalo vytápění elektřinou. Topné obrazy a podobně.
Jednoduše zase podvod…už rozdíl mezi silným a slabým tarifem je k smíchu…je to banda zlodějů… prostě cokoliv s ODS a top…stojí za dvě věci