Každý v České republice jistě touží po vlastním bydlení, a to ideálně v nějakém tom pěkném rodinném domě se zahradou. A když toho docílí, potom by chtěl i rekreační objekt, například někde na horách. Málokdo si ovšem uvědomuje, že s vlastnictvím přicházejí také určité povinnosti a potřeba se o majetek starat.
Problematická voda
Pakliže byste to nedělali, mohlo by vás to přijít skutečně hodně draho. Každoročně se o tom přesvědčují spousty domácností, kterým v jejich objektu praskne vodovodní potrubí. “Nejčastěji to vidíme u chat na horách, kde to jednoduše zmrzne a praskne. Problém je v tom, že ti lidé tam přijedou třeba až v květnu, kdy se udělá hezky, a teprve potom zjistí škody. A někdy ani to ne,” říká pro server Mix24.cz pan Otakar Hadraba, který pracuje jako vodohospodář v Libereckém kraji. “A to jsou potom hodně smutné příběhy. Někdy to vyjde na stovky tisíc korun.“
Největší riziko je tedy u objektů, které nejsou trvale obydleny, ale které jsou připojeny k vodovodnímu potrubí. Možné škody na potrubí se ale nevyhýbají ani běžným rodinným domům. U nich je výhodou, že si toho často všimnete záhy. Jenže ani to není pravidlem, pokud dojde k prasklině v místech, kde není na první pohled viditelná. Voda však začne odtékat a vodoměr počítat.
Někdy to dojde dokonce tak daleko, že si lidé problému všimnou až při vyúčtování. “Ano, výjimkou nejsou ani lidé, kterým přijde faktura třeba na 350 tisíc korun a oni se teprve tehdy začnou zajímat, co je kde špatně,” říká Otakar Hadraba.
Obrovské škody
Důležitá je informace, že majitel nemovitosti a odběratel vody zodpovídá pouze za potrubí, které vede na jeho pozemku. Pakliže dojde k prasklině na ulici, což se projeví třeba tím, že tam začne stříkat voda, nemusí vás to nikterak trápit. To si musí správce infrastruktury zajistit sám.
Na svém pozemku si ale dobře zabezpečte rozvody vody před mrazem, který dokáže nadělat skutečně velkou neplechu. Jde zejména o přívod na zahradu či do zahradní kuchyně. Problémem může být i to, že v případě rekreačních objektů na horách často ani nevíte, kudy trubky vedou a jak jsou koncipovány. Někdy je přívod společný pro více domů a spotřeba se potom rozpočítává. To pro vás může být problém, pokud to někomu ze zúčastněných praskne.
Čtěte také: Tvrdá rána pro Čechy. Razantně jim zdraží energie. Stát potají rozhodl
Nejhorší jsou takové úniky, které nejsou vidět na první pohled. Nemusí jít ani o prasklinu, ale voda bude dlouhodobě unikat, a to třeba celé měsíce nebo dokonce roky. Lidé se pak často mylně domnívají, že to s dodavatelem vody nějak odkomunikují. Ale toho to opravdu zajímat nebude. Co jste odebrali, to musíte také zaplatit, ať už to bylo jakýmkoliv způsobem.
Foto: Shutterstock