Do parlamentních voleb zbývá necelý rok. Ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová se přesto rozhodla Parlamentem na poslední chvíli prosadit reformní důchodový balíček. Na první pohled to vypadá, že jde o poslední pokus sociální demokracie zajistit si politické přežití. Reálně však hrozí, že se narychlo schválí paskvil, který bude nutné po volbách opět složitě rušit.
Reforma nereforma
Ministryně Jana Maláčová překvapila, když oznámila, že chce prosadit reformu důchodů. Tato vláda přitom toto téma v celém svém volebním období neřešila a nezdálo se, že by se na tom něco mělo změnit. Maláčová tvrdila, že důchodový systém je udržitelný. Vláda každým rokem výrazně zvyšovala důchody a letos dokonce přišla s rouškovným, které bude stát 15 miliard.
K návrhu Maláčové je skeptický ostatně i premiér Andrej Babiš, podle kterého nejde o žádnou reformu, protože ministryně práce dokáže peníze pouze vydávat. Pravdou je, že slova o reformě se při pohledu na to, co se ministryně chystá představit, jeví jako dosti nadsazená. Její reforma sice rovněž počítá s pilíři, ovšem poněkud jinak koncipovaný, než jsme byli dosud zvyklí. “My nově v naší Komisi pro spravedlivé důchody neplníme jen třetí pilíř, tedy finanční udržitelnost, ale také chceme, aby důchody plnily svou funkci, byly spravedlivé, a aby se z nich dalo vyžít, to je druhý pilíř, a pak také je tu ta jednička a to má zajistit, aby důchody byly srozumitelné,” uvedla Maláčová pro deník Blesk.
Jana Maláčová také přiznala, že její změny nezahrnují škrty na straně výdajů nebo snad větší participaci samotných občanů na svých důchodech. Tedy to, pod čím si většina lidí reformu představuje. Naopak zřejmě dojde k navýšení výdajů nutných pro výplatu důchodů. “Důležité také je, že tak jak reformu navrhneme, tak si nikdo nepohorší a zároveň zavádíme také věci, které považujeme za důležité,” uvedla Maláčová.
Důchody se budou platit z daní
Ministryně práce a sociálních věcí prozradila také několik prvků svého návrhu. “Chceme, aby lidé, kteří pečovali, což jsou u nás zejména ženy, tak aby nebyly na systému bity. Zavedeme proto takzvané výchovné, za každé vychované dítě, maximálně však tři děti,” řekla Maláčová. “Pak chceme, aby ti, kteří pracují ve fyzicky náročných profesích, měli možnost odcházet dříve do důchodu bez finanční sankce, podle principu co každých odpracovaných deset let, znamená odchod do důchodu o den dříve.” Lidé by také měli mít možnost každý rok zjišťovat, jak na tom vlastně se svými důchodovými nároky jsou.
Skutečná reforma, kterou Maláčová chystá, tak zůstane pro lidi víceméně neviditelná. Chce dosáhnout toho, aby se důchody ve větší míře hradily z daní, tedy státního rozpočtu. Dosud jsou většinově financovány z průběžného systému sociálního pojištění. Ten však brzy přestane stačit. Bude proto zapotřebí politické shody na tom, aby se důchody mohly hradit z rozpočtu, a to třeba i na dluh.
Foto: vlada.cz